256144_205991586102948_7597323_oSon zamanlarda keşfedip keyiften çıldırdığım sanatçı; Russian Red, nam-ı değer Spanish Feist. Feist diyorum Spanish diyorum yanlış okumuyorsunuz ve ben de keyiften çıldırmaya devam ediyorum. 2007 yılında Madrid’de folk-pop-rock tarzıyla müzisyenliğe sağlam adımlarla başlayan asıl adıyla Lourdes Hernández, çok geçmeden 2008 yılında “I Love Your Glasses” adlı albümüyle önce İspanyol müzik piyasasında sonra da dünyada adını duyurmaya başlıyor. Tarzının ve sesinin benzerliği ile benim de idollerimden biri olan Feist ile yan yana anılıyor adı. Şimdi Feist’e olan hayranlığıma girersek bu yazıyı bitiremem deyip tekrar konumuza dönüyorum. Russian Red’i sırf Feist’e benzettikleri için ilk andan itibaren sevmeye başlıorum ve şarkılarını dinledikçe giderek kanım ve kulaklarım ısınıyor bu yetenekli müzisyene.

İlk albümüyle, biraz da İspanya’da çok yaygın olmayan tarzıyla getirdiği ses ve başarının ardından Belle & Sebestian ve Mogwai gibi, artık bütün iyi müzik sıfatlarının yetersiz kaldığı,  grupların yapımcısı ile çalışmaya başlayan Russian Red, 2011 de çıkardığı “Fuerteventura” adlı albümüyle bu işbirliğinin ne kadar verimli olduğunu bizlere kanıtlıyor. İlk albümündeki acemi heyecanını üzerinden atmış ve tarzını, müziğini daha çok benimsemiş şarkılarla çıkıyor karşımıza. Ülkemizde de tam bir yıl önce vermiş olduğu konseriyle gidemediğim için kanser sebeplerime bir yenisini ekliyorum ve bir kere daha gelmesini hepimiz adına diliyorum.

Konuşurken duyduğumuz İspanyol aksanı şarkılarına yansımıyor ama konuşması da en az şarkı söylemesi kadar tatlı bu kadının. Ya da benim İspanyolları aşırı sevmemden de kaynaklanıyor olabilir tabi. Uzun lafın kısası adı Russian Red, şarkıları İngilizce, kendisi İspanyol,  müziği, tarzı, yıldızlı pekiyi.