R

nB, soul ve elektronik müziğin saykodelik melodilerle buluştuğu Space Captain, Tru Thoughts çatısı altında yayınladıkları ilk albüm In Memory ile Keşif Sahnesi‘ne konuk oluyor.

Philadelphia doğumlu Alex Pyle (bass gitar/prodüksiyon) 90’ların RnB , hip hop ve neo soul adına en hatırı sayılır isimlerinden D’Angelo ve Madlib‘den ilham alırken California’da dünyaya gelen Maralisa Simmons-Cook (vokal/sözler) soul ve blues dinleyerek büyümüş. Zamanı geldiğinde New York’a caz okumaya giden ikilinin yolu 2011 yılında The New School’da aldıkları ortak piyano dersleriyle kesişiyor. Bu sırada kaydettikleri demo şarkıların ardından müzikal geçmişlerini bir projeye dönüştürmeye karar veren Alex ve Maralisa, Space Captain‘ın temelini atıyor.

Gruba sonradan dahil olan Gray Hall (gitar, prodüksiyon), Mike Haldeman (gitar), Joey Ziegler (davul), Joy Morales (klavye) ve Lessie Vonner (trompet) ile birlikte Brooklyn çıkışlı bir kolektife dönüşen Space Captain, 2013 yılında Bandcamp üzerinden yayınladıkları ilki şarkılık EP Easier/Remedy ile müzik hayatına giriş yapıyor.

Quantic, Hidden Orchestra ve Alice Russel gibi isimlere ev sahipliği yapan Brighton/Birleşik Krallık menşeli plak şirketi Tru Thoughts çatısı altına giren Space Captain, Aralık 2015’te yayınladığı EP Two ile yeniden dinleyiciyle buluşuyor. Ses getiren EP’de aynı zamanda “Two”nun akapella ve enstrümantal versiyonları da yer alıyor.

Şubat sonu yayınlanan In Memory, “Two” dışında dört yeni şarkıdan oluşuyor. Intro olarak kaydedilen “Screams” sonrası “Landing/Up in the Hills” havasıyla bana Fransız ikili Air‘in 1998 çıkışlı albümü Moon Safari‘yi anımsattı. Şarkı sözlerini yakın geçmişte yaşadığı olaylar hakkında yazan Simmons-Cook, “Cosmos“un ani kaybettiği bir aile üyesi hakkında olduğunu söylüyor. Başladığı gibi bitmeyen ve sürprizlerle dolu şarkılara imza atan Space Captain, “Cosmos“da da dinleyiciyi sona doğru değişen vokal, ağır bass gitarlar ve davul ile bambaşka dünyalara sürükleyerek şaşırtıyor. “Still” ardından In Memory‘nin kapanışını çeşitliliği ile büyüleyen “Two” üstleniyor.

Müziği iliklerinize kadar hissetmenize olanak sağlayan Space Captain‘ı canlı dinlemek eminim ki ayrı bir keyif verecektir. O zamana dek Sofar Sounds New York‘ta kaydedilen “Remedy“i aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.