Soundtrack yazıyoruz diye her zaman filmleri mi yazalım? O dönemler geride kalalı çok oldu. Artık filmler dışında, dizilerin, oyunların ve buna benzer bilumum yapımın içinde geçen nadide şarkılarımıza soundtrack deniliyor. Bugün de biz, başarılı Hollywood dizilerinden birini, Californication’ı ve onun soundtracklerini inceleyeceğiz.

Bilmiyorum dizinin takipçileri var mı buralarda, ki ben onlardan biriyim, olanlara selam olsun. Takipçisi olmayanlar için diziden kısaca bahsedelim. Dizi bir adam hakkında, her erkeğin olmak istediği, her kadının ise birlikte olmak istediği adam hakkında (tamam eşcinselleri görmezden gelmeyelim, bağzı erkeklerin de birlikte olmak istediği adam). Yakışıklı, karizmatik başrolümüz, The X Files’dan da hatırlayacağınız David Duchovny. Konumuz ise, ana karakter Hank Moody’nin(ki ünlü yazar Charles Bukowski’den esinlenerek yaratılmıştır) çevresinde döner. Hank, oldukça başarılı bir yeraltı edebiyatı yazarıdır, ancak uzun zamandır bir şey üretememekte, bilim adamlarının ve psikologların “yazar tıkanması” dediği hastalıktan müzdarip gezmektedir. Hayat şartları onu New York City’nin puslu ve yağmurlu havasından uzağa, nefret ettiği güneşli ve sahte yaşamların olduğu Kaliforniya’ya, Los Angeles’a sürüklemiştir. Yanında kızı ve sevdiği kadınla, ona göre vahşi doğa olan bu ortamda hayatta kalmaya, aşık olduğu rock’n roll kültürüyle direnmeye çalışır.

Dizinini türüne dram ve komedi diyebiliriz. Komedi tarafının ağır bastığı söylenebilir, ancak görmek isteyene oldukça hüzünlü bir dizidir. Senaryosu oldukça iyi, oyunculuklar başarılıdır. Soundtrackleri bu kadar nefis olmasa belki bu kadar bağlanmazdım ancak, soundtracklerinin dışında bile başarılı bir dizi. Şimdi bakalım neler kullanılmış 6 sezonda, seçmece bir şeyler atalım ortaya.

Simple Man – Lynyrd Skynyrd

“Boy don’t worry, you’ll find yourself, follow your heart and nothing else…”

Tüm zamanların en kült şarkılarından. Oldukça sade riff’lere sahip olmasına rağmen, siz daha anlamadan sizi alıp uzak bir yerlere; zamanın dışına götürür, geri dönmek istemez, annenizi düşünürsünüz, sizi büyütmek için neler yaptığını, ne kadar değerli bir insan olduğunu. Şarkı diziye de tam oturur, çünkü başrolümüz Hank, sadece huzuru arayan basit bir adamdır.

Rocket Man – Elton John

“I missed the world so much, I missed my wife; it’s lonely out of space…”

Mükemmel sözlere sahip, anne ve hatta anneannelerimizin sevgilisi Elton John’un az bilinen şarkısı. Gerçi cinsel yönelimine bakınca, dedelerimizin sevgilisi olması daha olası ama, nedense burada durasım geldi. Oldukça hüzünlü şarkımız, 3. Sezon finalinde çalar, şimdi söylersem spoiler olacak, ancak sahneye cuk oturur ve etkileyciliğini katlar.

You Rascal You – Hanni El Khatip

“I’ll be glad when you dead you rascal you! I’ll be standing on the corner full of gin, when they bring your dead body in, I’ll be glad when you dead you rascal you!”

Az daha Pearl Jam’in en hüzünlü Nothingman’a geçiyordum, ama dedimki kendi kendime, “ne yapıyorum lan ben?” Tamam hüzünlü bir dizi olabilir, ama en az o kadar eğlenceli bir dizi aynı zamanda. Bu şarkıdan da anlayabileceğiniz gibi, Hank böyle delikanlı bir abimiz, bu şarkıyı dinleyip adam dövmelere gidiyor.

Nothingman – Pearl Jam

“Walks on his own, with thoughts he can’t help thinking; future above, but in the past he’s slow and sinking…”

Dizinin özeti niteliğindeki şarkı. Aynı zamanda bana göre en iyi Pearl Jam şarkısı. Dizide öyle bir sahnede çalar ki, koltuğunuza çakılır kalırsınız. Ana karakterimiz yazar olduğundan zaten oldukça yaratıcı bir kişiliktir, ve sevdiği kadına bir mektup yazar. Öyle cümleler kurar ki, arkada bu şarkıyla, neye uğradığınızı şaşırırsınız. Ve hiç adam, aslında Hank’tir, her aşık erkeğin bir zamanlar olduğu kişi…

Keep Me In Your Heart – Warren Zevon

“When you get up in the morning and see that crazy sun, keep me in your heart for a while…”

Bu romantik parçayla listeyi bitiriyorum, zira çok uzun ve bir sürü daha oldukça iyi şarkı var. Bu şarkımız da, herhangi bir kapanışa yakışacak kalibrede. Sanıyorum bir bölümün sonunda çalmıştı, tam olarak hatırlamıyorum. Oldukça güzel sözleri ve sakin bir melodisi var.

Bitirirken

Dizimag kapandığında izdiham olan bu ülkede, biliyorum ki birçok dizi bağımlısı var. Ancak değerli zamanınızı dizilere harcarken, bari harcadığınıza değsin, iyi; kaliteli diziler seçin. Bu onlardan birisi. Herkese tavsiye ederim.