Gerçekleri tüm çıplaklığı ile sunan, belki de sinema tarihinin en rahatsız edici filmlerinden biri olan The Neon Demon, Cannes Film Festivali’nde En İyi Soundtrack ödülünü aldı. Bunun üzerine bize de filmin müziklerini yazmak kaldı.

Nicolas Winding Refn’ın yönettiği film genç Jesse’nin (Elle Fanning) hayali olan modelliğe ulaşabilmek için yaşadığı deneyimleri anlatan oldukça etkileyici bir film. Jena Malone ve Keanu Reeves gibi isimleri de barındıran film, moda dünyasının rekabetini ve arka tarafta dönen kirli işleri gözler önüne seriyor. Bu sene Cannes’da Palm d’Or ve Queer Palm ödüllerine aday gösterilen The Neon Demon, ödülü “En İyi Soundtrack” kategorisinden kaptı. Sebebi ise Drive’ın da film müziklerini yapan Cliff Martinez’in elinden çıkması.a

The Neon Demon karanlık sahnelerle dolu, gerici bir film. Bu nedenle müzikleri de bir o kadar rahatsız edici. Drive’ın soundtrack’ine çok benzese de Cliff Martinez’in bu filmde gerginliğin vitesini arttırdığını ve tempoyu da yükselttiğini söylemek mümkün. Dürüst olmak gerekirse filmin müziklerini tanımlamak bir hayli zor. Filmden çıktığımda gerginliğimi atmam 2-3 saat sürdü, bunun temel sebebi de müziklerin kafamda hala çalıyor olmasıydı. Derin, sarsıcı ve korkutucu bulduğum müziklerini sizinle paylaşıyorum.