Fotoğraf: Thomas Dhanens

S

undance Film Festivali’nin bu seneki ödüllü filmlerinden Belgica, soundtrack’i ile yıla damgasını vuran yapıtlardan biri. Felix van Groeningen’in yönetmenliğini üstlendiği film, Belçikalı ikili Soulwax’in hazırladığı parçaları hayali grupların sunumu ile müzik kültürünü tüm gerçekçiliği ile izleyene yansıtıyor.

Belgica, Jo ve Frank adlı iki kardeşin günlük hayatlarından sıkılıp şehrin sessiz bir köşesinde küçük bir bar açması ile başlıyor. Dostlarının yardımıyla mekanı açan ikili, özgün fikirleri sayesinde “Belgica”yı büyütüyor ve inanılmaz bir başarı yakalıyor. Her akşam farklı tarzdan canlı müzik ile sallanan bar, inanılmaz şovlar ve alkol kültürü ile şehrin en gözde mekanı ilan ediliyor. Filmin kırılma noktası, bol alkol, uyuşturucu ve yüksek sese ev sahipliği yapan Belgica’nın, Frank’in başarıya olan kontrolsüz isteğini arttırması ve ailesini unutması ile başlıyor ve işlerin rengi değişmeye başlıyor. Durum öyle bir hale geliyor ki şehrin en sevilen insanı Frank, her akşam farklı birileri ile yatıyor, elinde bebeği varken uyuşturucu kullanıyor. Kardeşi Jo ise bu durumdan hoşnut kalmıyor.

Felix van Groeningen’in başarılı filmi, kurgusu ile büyük bir başarı elde etse de asıl marifeti Soulwax’in hazırladığı soundtrack’ler. İkilinin post-punk’tan elektroniğe kadar geniş bir kadrajda hazırladığı parçalar Belgica’nın her gün sallanmasına neden oluyor. Film için kurgulanan The Shitz, Erasmus, White Virgins gibi hayali grupların servis ettiği parçalar single olarak yayınlansa müzik mecraları tarafından sıkça paylaşılacak kalitede. Filmin gittikçe artan enerjisini süsleyen parçalar, izleyenin yerinde duramamasına neden oluyor. (The Shitz’in parçasında kafa sallamaktan boynum tutulacaktı.) Filmde geçen her şarkı inanılmaz başarılı olsa da benim için öne çıkanları şöyle listeliyorum ve herkesi Belgica’yı izlemeye davet ediyorum.

Not: Felix van Groeningen’in The Broken Circle Breakdown adlı bir filmi de var. Bu film ise Belçika’da folk yapan bir müzisyenin müzik ile trajedilerini anlatmasını işliyor. Öneririm.