1

994 yapımı The Adventures of Priscilla, Queen of The Desert Avustralya sinemasının klasiklerinden sayılıyor. Stephan Elliott imzalı film, Avustralya çöllerinden geçerek büyük bir gösteri hazırlığında olan Tick/Mitzi, Adam/Felicia ve Bernadette’in başından geçenleri kültürel ve toplumsal dinamikleri de göstererek izleyiciye aktarmayı başarıyor. “En İyi Kostüm” dalında Oscar heykelciğini kucaklayan film, küçük bir müzikal etkisi yaratan şarkılarıyla da dikkatleri çekiyor.

Guy Pearce‘in övgüleri toplayan performansı ile Adam/Felicia karakteri, filmin heyecanını hep yüksekte tutuyor. Hugo Weaving‘in canlandırdığı Tick ile sevecen ve fedakar bir baba, Mitzi ile hırslı ve başarılı bir kabare dansçısı izliyoruz. Terence Stamp tarafından canlandırılan Bernadette –David Bowie de Bernadette için düşünülen isimler arasında yer almış- ise filmin duygusal dokusunu bize en çok hissettiren karakter oluyor.

Renkli kostümlerin, ışıltılı makyajların ve şarkıların sahne ışıklarıyla buluşması ile görkemli bir gösteriye tanık oluyoruz. LGBTi temalı yapımların arasında da önemli bir yere sahip olan filmde, drug-queen Mitzi ve Felicia’ya eskiden Avustralya’nın en ünlü kabare grubunda dans eden Bernadette’in katılması ve Priscilla adını verdikleri karavanı almaları ile yolculuk başlar. Avustralya’nın batısındaki Alice Springs’e ulaşmak için çıktıkları yolculukta, çöl sıcağı ve karavanlarının arızalarının çıkardığı zorlukların yanı sıra homofobi ile de mücadele etmek zorunda kalırlar. Kırsal kesimdeki demografik yapıyı da gözlemlediğimiz bu yolculukta, karakterlerimizi hiçbir hakaret durduramaz çünkü onlar inandıkları ve sevdikleri hayatın peşindedir. Karavanları Priscilla da nefret söylemlerinden nasibini alır. Priscilla’nın üstüne yazılan nefret mesajları, Adam’in aldığı bir kutu boya ile lavanta rengine boyanır ve yolculuk tüm renkleriyle devam eder.

Bu keyifli yol filminde bizlere eşlik eden klasiklerden ABBA – “Mamma Mia” ve Gloria Gaynor – “I Will Survive” ayakta izleyip alkışlanası performanslar olarak yer alıyor. Açılış performansı Charlene‘den “I’ve Never Been to Me”. Gözlerimi kırpmadan izlediğim bir diğer performans ise CeCe Peniston‘ın seslendirdiği “Finally” oldu. Bir yol filmi olması sebebiyl uzun yolculukların sıkıntısını sona erdiren şarkıları soundtrack içinde bulmak mümkün: Village People – “Go West”. 70lerin disko müziklerini ekrana taşıyan film, “bir solukta izlenesi” cinsten.