2001 yılında, Tom Cruise’un şimdiki gibi botokstan gülemediği zamanlarda değil, cidden Tom Cruise olduğu zamanlarda baş rolünü üstlendiği, yanında gördüğünüzde ağlamak isteyeceğiniz kadar güzel olan Penelope Cruz’un da oynadığı, hatta Cruz yetmezse, farklı kulvarda yine ölümcül bir güzelliği olan Cameron Diaz’ın da arz-ı endam ettiği, ilginçli filmlerin yönetmeni Cameron Crowe’un çektiği bu güzel yapım: Vanilla Sky. (Aralara sıkıştırılmış Kurt Russell, Tilda Swinton gibi abi ve ablalardan bahsetmiyorum bile.)

Hepimizin bildiği ve kabul edeceği gibi oldukça yakışıklı olan başrolümüzün, çılgınlar gibi parası da vardır, ayrıca öyle bankerlik, fabrikatörlük gibi banal mesleklerden gelmez bu para, entel ortamların şahı olan yayıncılıktan gelir. Hem zeki, hem entelektüel, hem zengin, hem de yakışıklı olan David Aames (Tom Cruise), adeta Yunan Tanrısı gibidir. Ancak birdenbire olan ilginç olaylarla bir anda AGD (bu deyimi kullanmam elzemdi, merak eden lütfen ekşi sözlüğe bir uğrasın) durumuna düşen abimiz, biz onu kıskanan erkeklerin içine su serpse de zaman zaman bizleri bile üzmüştür.

İşte kendini iyice bozan, tipini kaydıran ve King ünvanından Creep ünvanına hızlı bir iniş yapan abimizin hikayesini anlatan bu filmi destekleyen şarkılar da en az senaryo kadar trajik olmalıydı. Ki olmuş da, oldukça çılgın bir liste var. Radiohead’den, Sigur Ros’dan, Jeff Buckley’den, Bob Dylan’dan, Paul McCartney’den, The Chemical Brothers’dan bahsediyorum a dostlar! Açın gözlerinizi okuyun, kaldırın kulaklarınızı dinleyin. 

Everything In It’s Right Place – Radiohead

“Yesterday I woke up sucking a lemon…”

Şarkıda limon yer gibi uyanan bir Thom Yorke olmasına rağmen, filmde aksine dünyanın en güzel uykusundan uyanmış gibi görünen Tom Cruise ile karşılaşırız. “Wake up” sesleri ile uyanan bu her kadının hayali çekici adam, aynada güzelliğini biraz izledikten sonra her erkeğin hayali arabasına binip New York ormanının derinliklerine doğru yol alır…


 

Vanilla Sky – Paul McCartney

“The chef prepares a special menu for your delight, oh my; tonight you will fly so high up in the vanilla sky…”

İsminden de anlayabileceğiniz gibi filmin mihenk taşı şarkımız, en sevdiğimiz Beatle olan Paul tarafından söylenmektedir. Yapımın jeneriğini süsleyen şarkı, bizlere iyi bir filme hazırlanmamız gerektiğini salık vermektedir.

 

Have You Forgotten – Red House Painters

“Have you forgotten how to love yourself?”

Acımasız sorular soran şarkıları her zaman sevmişimdir. Bu yüzden Morrissey abiye tutkunluğum var sanırım. Şarkının isminin altına yazdığım gibi, cevabı zor sorular. Filmden sizlere spoiler vermek istemem, ama gerçek bir AGD yaşayan Tom abimiz, güzelliğini bozacak bazı durumlar geçiriyor ve kendini sevmeyi gerçekten unutuyor. Senaryoya oldukça uygun olan bu duygusal şarkı, filmden çıkıp hafızalarımıza giriyor.

 Svefn-g-Englar – Sigur Ros

“En biğin gerir mig leiğan, brot hættan sparka fra mer…”

Alıntıya bakıp “dalga mı geçiyorsun lan sen bizle!!!!???” deyip kafa göz bana girdiğinizi hayal etmedim değil. Ama sakin olun. Çevirisine baktım o yüzden yazdım. Orası güzel bana güvenin. Ha yok illa görecem diyorsanız, “But the wait makes me uneasy, I kick the fragility away” demiş Sigur Ros’lu abilerimiz. Her Sigor Ros şarkısı gibi anlatmak zor, huzur mu veriyor yoksa endişeye mi sürüklüyor bilemiyorsunuz, ama kesinlikle tıpkı film gibi, rahatsız edici bir yanı var.

  

Last Goodbye – Jeff Buckley

“Just hear this and I’ll go, you gave me more to live for, more than you’ll ever know…”

Tamam güzel film, iyi oyunculuklar, sağlam kurgu ve ilginç bir senaryo. Tamam her şey güzel ama, Last Goodbye’ı sanki bu filmin malıymış gibi burada kullanmak istemiyorum. Eğer gerekiyorsa Last Goodbye için ayrıyetten film çekilir, kimse Buckley abimizi kullanamaz, soundtrack’imize aldık diyemez,  yedirmeyiz.

4th Time Around – Bob Dylan

“But she said: ‘Don’t forget, everybody must give something back, for something they get…”

Sizi bilmiyorum ama bu film beni sinirlendirmeye başlıyor, tüm güzel abiler bir filmde kullanılmaz ki. Bob Dylan’dan sizlere bahsetmeme gerek yok sanırım, yaşayan en büyük müzisyen için yorum yazmaya çalışırsam ellerim kilitlenebilir. Bu şarkısı da , her şarkısı gibi oldukça güzel, hatta “She said’li, I said’li” yani diyaloglu şarkıları çok seven biri olarak, benim için bir cennet olabilir. Umarım sizler için de öyledir. Sondaki mızıka solosuna da içi acımayanı da Bülent Arınç duygusallığına davet ediyorum.

Bunlar Dışında

Evet daha bitmedi. Bu saydığım müthiş eserler dışında daha filmde;

–          U2- Wild Honey

–          Radiohead –I might be Wrong

–          Rolling Stones – Heaven

–          REM – All the Right Friends

–          Joan Osbourne – One of Us

Gibi çıldıray eserler bulunuyor. Vanilla Sky ünlü bir film, izlemediyseniz bile  duymuşsunuzdur. “Tamam bi ara izlerim yeaaa” demişsinizdir. Ancak beklemenizi tavsiye etmem, hemen izleyin, çünkü filmin filmografik değerinden çok, siz müzik severler için, soundtrack değeri daha yüksek.