K

ütüphanede çalışan yalnız bir robotun, aşık olmasıyla hayatının nasıl değiştiğini anlatan 2010 yapımı kısa metraj Spike Jonze filmi “I’m Here”, otuz dakikaya sığdırılmasına karşın, izleyiciye yoğun duygular yaşatıyor.  Filmin dokuz şarkıdan oluşan soundtrack albümü ise “I’m Here”deki romantizmi izlememizin yanında bir de onu duymamızı sağlıyor.

Beastie Boys, R.E.M, Weezer, Daft Punk, Björk ve daha birçok isim için çektiği video kilplerle 90’lı yıllarda fark yaratmayı başaran yönetmen Spike Jonze, ilk uzun metraj filmi “Being John Malkovic” ile 1999’dan beri hayatlarımızın bir parçası oldu. Arcade Fire’ın “Suburbs” ve “Afterlife” adlı video klipleri Spike Jonze’a aşık olmak için iki büyük neden olarak karşımıza çıkıyor. Jonze, 2013 yılındaki “Her” filmiyle hem Akademi’nin hem de geniş bir izleyici kitlesinin takdirini kazandı. 2010 yılında yazıp yönettiği kısa filmi “I’m Here”  ise yönetmenin gözlerden uzak kalan eserlerinden.

“I’m Here” ile bize robotlar ve insanların birlikte yaşadığı bir dünya sunan Spike Jonze, robotların duyguları var mıdır sorusuna güçlü bir evet dercesine bizlere hüzünlü bir aşk filmi sunuyor. İki robotun dramatik aşkını gösteren film, aşk ve fedakarlık denklemini çözmeye çalışıyor. Filmde bir de yeni bir grupla tanışıyoruz, The Lost Trees. Filmde grubun konserine giden aşıklar için bu konser bir dönüm noktası oluyor. Filmin soundtrack’in de yer alan The Lost Trees ve Of Montreal’in birlikte seslendirdiği “The Past Is A Grotesque Animal” filmdeki post punk esintilerini tekrar yaşamamızı sağlıyor. Albümde bir diğer öne çıkan parça ise Aska’dan “There Are Many Of Us”. Filmin hüzün doruğuna ulaşması bu şarkı aracılığıyla oluyor. Animal Collective’den “Did You See the Words” albümün eğlenceli yüzü olurken Girls’den “Hellhole Ratrace” ise filmin dokusuna en iyi oturan şarkılardan biri.

Albümün tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Girls’den “Hellhole Ratrace”i dinlemeyi ihmal etmeyin!