Gözyaşlarında sarhoş olmak isteyenler bu filmde karanlığa ışık tutuyor.

Klasik romantik-komedi türünden sıyrılıp bu tür filmlere farklı bir bakış açısı sunacak güçte olan Begin Again, Oscar 2015’te de “En İyi Film Müziği” dalında da adaylığını koymuştur. Ayrıca filmde bizi duygudan duygulara sürükleyen Mark Ruffalo ve Keira Knightley de ne kadar ödül alamasalar da farklı filmler ile Oscar’a aday gösterilmeyi başarmışlardır.

Yazarlığını ve yönetmenliğini yapan John Carney, unutulmaya yüz tutmuş indie müziği tekrar yüzeye çıkarıyor ve bize başından sonuna kadar sıkılmadan mesaj dolu ve aşkın farklı yönlerini sunan bir hikaye anlatıyor. “Once” filmini izleyenler aynı ruhu burada da yakalayabilirler çünkü iki filmin arkasında da aynı yetenekli şarkı söz yazarları göze çarpıyor (‘Coming Up Roses Once’ın müzik dehası Oscar ödüllü Glen Hansard tarafından yazılmıştır). Filmin konusunu ve “spoiler” içerikli şeylerden bahsetmeye meyilli olmasam da New York’un özünü başroldeki bu iki yetenekli oyuncu tarafından görebileceğinizi garanti edebilirim. Tabii bu arada filmde Keira Knightley’in, yani Greta’nın eski sevgilisi ünlü şarkıcı rolünde yıllardır hayranlıkla dinlediğimiz Adam Levine karşımıza çıkıyor. Filmin de hit şarkısı olan, “Lost Stars” bize tatlı bir başlangıç yaptırarak kalbimizin daha da hızlı atmasına sebep oluyor ve aslında filmin ne hakkında olduğunun kısa bir özetini geçiyor. Gerçek hayattan izler taşıyan Begin Again, kalp kırıklıklarının, tutulmayan sözlerin, hasretin nasıl zamanla umuda, yeniliklere, kavuşmalara dönebileceğinin sırrını bizimle paylaşmakta tereddüt dahi etmiyor. Ayrıca şarkıların bazılarında CeeLo Green‘nin emeğini ve New Radicals‘dan tanıdığımız Alex’in ritmik beat’lerini ve caz ruhunu hissedebilirsiniz.

Adam Levine’in klasik pop ruhunu ve karışık kafasını “A Higher Place” ve “No One Else Like You”da nasıl hissedebiliyorsak, Knightley’in çiğ ama verimli sesini “A Step You Can’t Take Back”, “Lost Stars”, “Like A Fool” ve “Coming Up Roses”‘da görmek oldukça mümkün. Bahsettiğim son üç şarkıyı dinlerken yarım kalan rüyalarınızı tamamlayabilir, beklenmeyen sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Filmde Greta ve tesadüfen tanıştığı müzik yapımcısı Dan, New York sokaklarında her şarkıya farklı bir mekanda kayıt yaparak bir hayalin peşinden koşup geçmişteki yaralarının kabuklarını sarmaya çalışıyor.

Daha önceden de altığını çizdiğim gibi hikaye ve konsept benzerliği sebebiyle “Once”‘ın bir başka versiyonu olarak kabul edilen Begin Again, her on beş dakikada bir bizi farklı yerlere sürükleyip nabzımızın kontrolünü elinde tutuyor. Özellikle “Please, don’t see/Just a boy caught up in dreams and fantasies. Please see me, reaching out for someone I can be/Take my hand, let’s see where we wake up tomorrow. Best laid plans, sometimes it’s just a one-night stand/I’d be damned, Cupid’s demanding back his arrow…” gibi içerdiği sözler yüzünden de bütün seyircileri kendine duygusal olarak bağlamayı başaran “Lost Stars” uzun bir süre vazgeçilmezler arasında kalma potansiyeline sahip eşsiz bir parça. Her parçanın farklı bir teması ve mesajı olan soundtrack albümü, filmi izlerken bizi zaman zaman sevindiriyor ve çoğu zaman gözyaşlarına boğuyor. Özellikle Adam Levine’in, filmdeki adıyla Dave’in sonlara doğru Greta’yı etkilemek amacıyla sahnede hayranları karşısında ona ithaf ederek şarkı söylediği kısım.

Başarılı oyunculuğun, müziğin ve hikayenin uyumunu yakalamak isteyenlerin adresi olan Begin Again’in soundtrack albümünü
dinleyip büyülü bir yolculuğa çıkmak isteyenleri şöyle alalım;