Çalınan müziklerin filmi izlerken üstümüzde ne kadar güçlü bir etki bırakabileceğini biliyorsanız, bu filme göz atmakta fayda var. Başroldeki tatlı mimikleriyle daha filmin başından seyirciye sempati kazandırmış genç baterist rolündeki Miles Teller, filmdeki adıyla Andrew, bize film boyunca mükemmeliyet, hırs ve buna bağlı akıla gelebilecek her türlü ögeyi aşılamaya hazır gözüküyor aslında. Biraz caz, belki biraz da funk, hatta çoğu noktada klasik müziğin esintileriyle karşılaştığımız Whiplash, bize 107 dakikalık bir müzik şöleni yaşatıyor.

Çoğumuzun aşina olduğu gibi, özellikle lise yıllarında dikkat çeken bateri, filmin anahtarı konumunda. Orkestrada bulunabilecek bütün her şeyi aşıp en baş konuma koyulması aslında gerçektekiyle tam bir zıtlık yaşıyor. Normalde gitarların, bilemedin üflemelilerin bile daha ağır bastığı bir çevre ele alınabilirken burada ritm gücünün daha fazla öne çıktığı olaylara konuk oluyoruz. İzlerken geçmişe dair birçok alıntıların daha en başından beri yapılmaya başlandığını Buddy Rich örneğiyle görebiliriz.

Amerikalı saygı duyulan büyük caz davulcusunu kendine idol edinmiş olan Andrew, onun izinden gitmek için bu yola uzun zaman önce baş koymuştur ve her şeye rağmen, zorluklara, kavgalara ve bunun gibi olumsuzluklara göğüs gererek ardına geleni koymaya başlamıştır.

Peki nedir bu Whiplash?

Orkestra çalışmaları süresince özellikle üstünde durulan bu eser, aslında ünlü Amerikan caz bestecisi Hank Levy tarafından hayata geçirilmiş bir parça. “Hank Levy kim peki?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 1953 yılından biri, müzik ile içli dışlı olan sanatçı, 60’lı yıllara doğru kariyerinde bir dönüm noktası yaşar ve festivallerde ismini duyurmaya başlar. Kalp yetmezliği sebebiyle 2001 yılında hayata veda etse de bestelediği birçok eser orkestralarda, yarışmalarda ve daha bir çok yerde kullanılmış.

Aslı 1972 yılında çıkmış olan bu caz şaheseri, 2014 yılında yayınlanan bu film aracılığıyla 6 Ekim’de tekrar caz sevenlerin kulaklarına sunuldu. Şu anda iki tane mevcut edition’a sahip olan (biri uzun hali, diğeri ise tadında bırakmalık olması amacıyla kısa versiyonu) Whiplash, filmin ismine de konu alarak bizlere tekrar ve tekrar müzik hazzı yaşatıp birebir bir film olma yolunda çok iddialı gözüküyor. İzlemeyenlerin bir an önce izlemesini şiddetle tavsiye etmek gerekir, filmin sonunda “ben de bir an önce bir şeyler yapmalıyım, başarmalıyım” teşvikleri, hayata daha umut ve pozitif dolu bakma eğilimi, hırs ve başarı dolu bir gelecek planlama kararları almak garantili.

Filmin tüm soundtrack albümünü dinlemek isteyenler için;