2001 yapımı, daha o zamanlardan ilerde bir dahi olacağı anlaşılan yönetmen Richard Kelly’nin yönettiği, baş rollerinde aşırı ünlü olmasalar da, oldukça yetenekli olan gençlerin; Jake Gyllenhaal, Jean Malone, Drew Barrymore’un paylaştığı dram-fantastik yapımı, Donnie Darko.

Ergenlik acıları, varoluş acıları ve ölüm-hayat- gerçek-düş arasında kalmış 16 yaşındaki Donnie’nin anlatıldığı film, mükemmel yorumlar almıştır. Hüznün ağır bastığı filmin geneline yayılan ve sahnelere tam oturan müthiş soundtrackler, gerek şarkı seçimi gerekse sahne kullanımı ile bir efsane haline gelmiştir. Hiç filmi izlemeden, kullanıldığı sahneleri bile görmeden de, göz gezdirdiğinizde dudaklarınızı beğenmiş bir şekle sokacağınız bir soundtrack ile karşı karşıyayız. Yalnızlık ve hüzün kokan şarkıların birkaçını belirtelim.

 Tears For Fears – Head Over Heels: Grup ismi ve şarkının isminin kafiye oluşturduğu durumları siz de sevmiyor musunuz? Ben çılgınca seviyorum. “Aşık olup popoyu başı dağıtma” anlamına gelen bir deyim olan şarkı ismi, Donnie Darko’nun aynı durumu yaşamasıyla birlikte sahneye girer ve filmle mükemmel bir uyum oluşturur. Filmden bağımsız bir şekilde de mükemmel kayıt olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

The Church – Under The Milky Way: Büyük ihtimalle siz biliyorsunuzdur, ancak benim cahilliğimi bağışlayın bilmiyordum: Milky Way Samanyolu anlamına geliyormuş. Gereğinden emin olamadığım bu bilgiyi verdikten sonra, şarkıya geçelim. Donnie’nin efsanevi ev partisinde çalan harika şarkılardan sadece biri olan bu dinleyince kulaklarınıza inanamayacağınız müthiş eser, “bizde neden böyle ev partileri olmuyor” diye hayıflanmamızdaki baş nedenlerden biri oldu. “Keşke ne aradığını bilseydim, bulmana yardım edebilirdim” dediği nakaratı ile gözyaşlarımızı kurutan eser, Donnie’nin karışık kafasını en iyi özetleyen şarkılardan.

 

Duran Duran – Notorious: Zaten halihazırda 80’lerin sonunda geçen bir film olmasının yanında, bu klasikleri nereden bulup çıkartmış, nasıl filmine tam oturtmuş bilmiyoruz ama, müzik yapımcısını kutluyoruz. Tam bir klasik 80’ler havası taşıyan, albümüyle aynı ismi paylaşan Notorious, hem filmin hem de Duran Duran’ın klasikleri arasında girmiştir.

Joy Division – Love Will Tear Us Apart: Filmi hala izlemeyen (böyle bir şey mümkün mü) ve bu yazıyı okuyan herhangi birinin, listeye hızlıca göz gezdirdiğinde ilk gözüne takılan şarkının bu olduğuna inanıyorum. Evet sıra onda. “Sahne yavaşça açılır, Yer: İç Mekan, Donnie Darko’nun evi, Ortam: Ev Partisi, Müzik: Love Will Tear Us Apart, Kapı çalar, Donnie Darko karşısında sevdiği kızı görür.” Yine efsanevi ev partisi, bu sefer arkada çalan Joy Division. Aşk onları ayırmaz, en azından o sırada ayırmaz, el ele tutuşup bir Amerikan Ev Partisi klasiği olan üst kata giderler.

Echo and The Bunnymen – The Killing Moon: Tek kelime ile muazzam bir şarkı, tek kelime ile muazzam bir grup. Filmin ruhunu en iyi taşıyan şarkı. Daha filmin başında giren kayıt, filmin bir efsane olacağına dair, daha en baştan bizi uyarıyor. Genellikle Love Will Tear Us Apart ve şimdi bahsedeceğim Mad World’ün gerisinde kalmış olsa da, asıl bu filmin olayı budur arkadaşlar. İtirazları kabul etmem.

Micheal Andrews and Gary Jules – Mad World: Soundtrack’in, filmin sonu. Filmi en iyi özetleyen kayıt. Tamam Killing Moon için demiştim filmin ruhu ile ilgili konuyu, ancak bu şarkının sözleri, filmin tamamına yayılan deliliği daha iyi özetler. Filmin son sahnesinde giren şarkı, filmin tam çözülme sahnesinde (gerçi aradan 12 yıl geçti hala filmi çözemeyenler vardır) girer ve tüylerinizi diken diken eder. Aslen Tears For Fears’ın şarkısı olan yapıt, Gary Jules’un naif sesinde filme daha uygun bir anlam bulur.

 

Tam Liste

1- inxs – never tear us apart
2- tears for fears – head over heels
3- the church – under the milky way
4- sam bauer & gerard bauer – lucid memory
5- gererd bauer & mike bauer – lucid assembly
6- giulio caccini & paul pritchard – ave maria
7- steve baker & carmen dave – for whom the bells tolls
8- quito colayco & tony hertz – show me
9- duran duran – notorious
10- oingo boingo – stay
11- joy division – love will tear us apart
12- echo and the bunnymen – the killing moon
13- micheal andrews and garry jules – mad world