Tüm dünyada artan çevrimiçi müzik dinleme trendine 2007 yılında İsveç topraklarından katılan ve şimdilerde Berlin üzerinden yönetilen Soundcloud için bir süredir ücretli üyelik söylentileri ayyuka çıkmıştı. Aralık 2014 verilerine göre aylık 150 milyon tekil dinleyiciye ulaşan Soundcloud, bir süredir büyük çaplı label şirketleri ile telif hakları için problemler yaşıyordu. Gerekli haklarının korunmadığını düşünen bazı label şirketleri kayıtlarını Soundcloud’dan çekerek tepkilerini göstermişti.

Son yıllarda bir çok sanatçının keşfedildiği platform olan ve müzik yükleme özelliği ile diğer çevrimiçi yayın kanallarından ayrılan Soundcloud, yeteri kadar güvenilir olmazsa bu özelliğinin müzisyenler ve label’lar tarafından tercih edilmeyeceğini ve yeni müzik çevriminin durduğu anda da site kullanıcılarının azalacağını düşünmekte. Nitekim dün internete sızan (haberi hazırladığımız zamanda kaldırılmış) label’lara sunmak için hazırlan 19 sayfalık kontratta abonelik sistemini üç kademede toplanacağı görünmekte.

Kontratta yer alan ilk kademe şimdi ki gibi ücretsiz kullanım üzerine olacak. Fakat bu kademede yer alan aboneler hem limitli sayıda şarkıya ulaşabilecek hem de Soundcloud içerisinde yer alan reklamlara maruz kalacak. İkinci kademedeki aboneler ufak bir ücret ödeyecek ve bu ücret karşılığında reklam kapatma opsiyonuna sahip olup daha fazla şarkıya ulaşabilecek fakat yine de Soundcloud’daki tüm arşive erişim hakkına sahip olamayacak. Üçüncü ve en üst kademedeki aboneler sınırsız ve reklamsız bir şekilde bütün arşive erişme hakkına sahip olacak.

Henüz ortada resmileşen bir anlaşma olmadığı için değişikliğe gidilebilir fakat görünen ve bizce kesin olan şu ki Soundcloud, yakın gelecekte paralı kullanım özelliğini devreye sokacak.