D

ijital müzik piyasasının kurt kapanına döndüğü şu günlerde itibarını ve kullanıcı sayısını günden güne kaybeden SoundCloud’dan yeni bir açıklama geldi. Arayüzlerinde artık video entegreli reklamlara da yer vereceğini duyuran SoundCloud, görünen o ki kendi ipini çekmeye devam ediyor.

2007 yılında Spotify‘in doğduğu topraklarda ondan bir yıl önce dijital müzik dünyasına gözlerini açan SoundCloud, uzun bir süre bu alanı domine etmeyi başardı. Hatta sisteminde yer alan ‘şarkı yükleme’ opsiyonu ile “bedroom musicians” kavramının ortaya çıkmasını sağlayarak bir çok ‘bilinmeyen’ sanatçı/müzisyen ile tanışmamızı sağladı. Fakat tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi dijital müzik dünyasına alışan kullanıcılar, ellerindeki diğer opsiyonları da inceleyerek bilinirliklerini arttırdı.

Öncü olmanın getirdiği avantajların yanında bilinçlenen kullanıcıları iyi takip edip bu konuda evrilmeleri yerinde ve zamanında yapma gibi sorumlulukları da beraberinde götürüyor. İlk olarak üç yıl önce karşılarına çıkan telif ücretleri ve sistemlerinde yer alan telif ücreti ödenmeden yüklenmiş şarkıların fazlalığı ile kullanıcıların gözünde negatif bir algı oluşturan SoundCloud, üstüne yaşadıkları bu süreci de iyi yönetemedi. Arşivindeki bir çok köklü ve bağımsız label’ı kaybeden SoundCloud, ardından paralı üyelik geçişini de hızlandırınca aktif kullanıcı sayısında sağlam bir düşüş yaşadı.

Oyuna girdikten sadece bir yıl sonra kurulan Spotify’ın aldığı mesafeye bakılırsa SoundCloud’un ömrünün çok da uzun vadeli olmayacağı rahatlıkla öngörülebilir. Bunu son iki yılda haber değeri taşıyan tüm yeniliklerinin kullanıcı yanlısı değil, ayakta kalmaya yönelik çırpınışlar olduğunu göz önünde bulundurarak da söylemek mümkün. Bu negatif haberlerin arasına mobil uygulamalarına eklenen video reklamlarla da devam ediyor. Sonuç olarak SoundCloud’un sert iklime sahip çevrimiçi müzik yayını piyasasında ayakta kalmakta zorlandığı aşikar. Sürecin nasıl devam edeceği müzikseverler gibi bizim için de fazlasıyla merak konusu. Bekleyip ne olacağını göreceğiz.