G

eçtiğimiz yıl yayımladığı “Changes” isimli stüdyo albümüyle kulağımızı soul müziğe doyuran Charles Bradley, bir süredir tedavi gördüğü mide kanseri sebebiyle 68 yaşında hayatını kaybetti.

1948 yılında Florida’da doğan, 8 yaşındayken annesiyle birlikte Brooklyn’in yolunu tutan, gençlik yıllarında uzun yıllar sokaklarda ve metro istasyonlarında uyuyan Charles Bradley, sonraki dönemde ise New York, Alaska, Seattle, hatta Kanada’da birçok garip işte çalıştı. 1996 yılında tekrardan Brooklyn’e geri dönen Bradley, “Black Velvet” isimli lokal bir kulüpte James Brown‘un taklidini yaptığı sırada Daptone Records plak şirketinin kurucularından biri olan Gabriel Roth tarafından keşfedildi. İlk stüdyo albümü “Time For Dreaming” adıyla 2011 yılında aynı plak şirketinin bayrağı altında yayımlayan Bradley’in hayatı “Soul Of America” belgeseline de konu oldu.

2016 çıkışlı “Changes” albümüyle soul müzik sahnesinin en güçlü çalışmalarından birine imza atan Charles Bradley‘e geçtiğimiz yıl mide kanseri teşhisi konulmuştu. Bu teşhisin ardından albüm sonrası çıkacağı konser turunu iptal eden Bradley, kanserin diğer organlarına da sıçramasının ardından 23 Ekim tarihinde hayatını kaybetti. Geç bulup erken kaybettiğimiz Charles Bradley, geride soul pelerini altında dolaşacağımız üç şahane albüm bıraktı.