Müzik sahnesinin en bereketli zaman dilimlerinden biri olan eylül ayı, daha önce olduğu gibi bu yılda bir çok grubun yeni çalışmalarını yayınladığı tarihleri barındırıyor. Yaz tatili dönüşünde şehre alışamayan ruh halimizi müzikal bilindik ve sevilen alışkanlıklarla geçiştirme sorumluluğunu bu yıl yine eylül ayı üstlenecek.

Yaz mevsimini geride bırakıp sonbahar başlangıcını kabullenme aşamasında bize yardım edecek bir çok grup, ellerindeki yeni albümlerle kapımıza dayanacak. Varlıklarının mutluluk verici, beklemenin ise biraz sancılı olduğu bu sürece kendimizi alıştırmamız gerek. O yüzden Rave Mag olarak teker teker bize sonbaharı karşılatacak albümleri buraya not düşelim istedik. Buyursunlar.

1. Ane Brun – “When I’m Free”

Kuzeyli sanatçıları çok sevdiğinizi biliyoruz. Hatta Ane Brun’un uzun yıllar kalbinizde yer ettiğini de. Kendisi 2011 sonrası yeni albümünü ‘When I’m Free’i eylül ayında kucağımıza bırakacak. Onun 70’lerden alıp günümüze getirdiği soft rock tarzını epeydir özledik zaten.

2. Beirut – “No No No”

Muhtemelen doğduğu Amerika topraklarından daha çok seveni var ülkemizde balkan rock grubu Beirut’un. Onlar da 4 yıllık uzun bir aranın ardından sonbahara melankoli katmak için bizlere ‘No No No’ isimli albümlerini hediye edecek. Biz mevsim geçişlerini Beirut ile yapmaktan son derece memnunuz.

3. Duran Duran – “Paper Gods”

40 yıla yaklaşan müzik kariyerlerinde 14. albümleri için kapımıza dayanan new wave müziğin önemli temsilcilerinden Duran Duran, geçen zamana asla bırakmadıkları güçlü enerjileri ile yaz sonu bünyede biriken hüzünleri tek tek ortadan kaldıracak. Kanıtı var, buyurun.

4. Kwabs – “Love + War”

Yeni yıla BBC Sound of 2015 listesinde yer bularak başlayan soul ve r&b müzik temsilcisi Kwabs, ‘Walk’ şarkısıyla ismini çoktan duyurdu. Şimdi ‘Love + War’ albümü ile ilk uzun süreli karşılamasını yapacak bizlere. Merakla beklemeye devam.

5. Metric – “Pagas in Vegas”

Kanada topraklarının indie rock temsilcisi olarak Metric, üç yıllık aranın ardından yeni albümleri ile mevsim boyu kaçış noktamız olmaya aday.

6. New Order – “Music Complete”

İkinci kez bir araya geldikten sonra eski günlerini mumla arar olduğumuz alternative dance/synth pop topluluğu New Order, temiz bir sayfa açmak için sonbahar başlangıcını tercih etmiş. Yılın son yarısında karanlıktan beslenen yanımıza iyi geleceklerini umuyoruz.

7. Rudimental – “We the Generation”

İngiliz çıkışlı drum’n bass topluluğunun ilk albümlerinden sonra elde ettikleri bilinirliği ne yöne doğru çekecekleri merak konusu. Yine fazlaca ortak çalışmanın yer alacağı bir albüm bizleri bekliyor. Rave Mag olarak sonbaharda da ayaklarımızı denize sokmak istiyoruz. Duy sesimizi Rudimental.

8. Disclosure – “Caracal”

2013 çıkışlı ‘Settle’ ile İngiltere albüm listesinde zirveye çıkan elektronik müzik ikilisi Disclosure’den beklenti büyük. Kendileri ilk ateşi Gregory Porter’den vokal desteği aldıkları ‘Holding On’ ile yaktı. Mercury ve Grammy’e göz diktiklerini de biliyoruz. Bakalım bekleneni verebilecekler mi hep beraber göreceğiz.