K

ültür-sanatın dinamiklerini, teknolojiyi ve yaratıcılığı yenilikçi programlarla inceleyen Sónar+D’nin görsel-işitsel performanslarında; Francesco Tosini, Ryoji Ikeda, Ali Demirel, Noemi Schipfer ve Takami Nakamoto gibi sanatçılar yer alıyor. Sónar Istanbul müzik programına ise Weval ve Tim Hecker da eklendi!

Müziğe ve kültür-sanat’a olan yaklaşımıyla dünyadaki en özgün festivallerden biri olan Sónar, 24-25 Mart’ta Zorlu PSM’de yer alacak. 1994’te yılında Barselona’da başlayan festival, muhteşem line-up’larının yanı sıra Sónar+D programıyla da müzikseverlerin en sevdiği festivallerden biri haline geldi. Görsel işitsel performanslar, kültür teknolojisi alanında yaşanan gelişmelerin konuşulduğu paneller, ses enstalasyonları, atölyeler ve demolar ile katılımcının ufkunu açan Sónar+D’nin Istanbul ayağındaki görsel-işitsel içeriği açıklandı.

AUDIOVISUAL olarak adlandırılan görsel işitsel performansların Türkiye’deki ilk deneyimi Lalin Akalan küratörlüğünde gerçekleşecek. Bu sene bu çatı altında çalışmalarını sergileyecek sanatçıların ortak noktası ise deneysel müzik üretmelerinin yanı sıra sahne show’larını görsel bir şölene çevirmeleri. Sónar+D’de ön plana çıkan performanslar şöyle.

Ali Demirel – “The Pier”

93 yılında deneysel filmler çekmeye başlayan ve minimal elektronik müzik sahnesi altında kendine özgü bir görsel tarz yaratan sanatçı daha önce Sónar Barcelona, Brixton Academy, Fuji Rock Festival gibi önemli etkinliklerde yer aldı. Sónar +D’de müziklerini BIOSPHERE’in bestelediği ve “İnsansız bir dünyada binalar nasıl gözükürdü?” sorusuna yanıt aradığı filmi The Pier’in live mix performansını sergileyecek.

Ryoji Ikeda – “Supercodex”

Hem görsel hem sesli medyada büyük başarı yakalayan, Japonya’nın önde gelen elektronik besteci ve görsel sanatçısı Ryoji Ikeda; bu sene Elevation 1049: Avalanche, Galerie Almine Rech, Dox Gallery ve Centre Pompidou’da da sergilenecek; ses, görseller, fiziksel fenomenler ve matematiksel kavramları canlı performanslarında ele alan projesi Supercodex’le yer alacak.

Noemi Schipfer ve Takami Nakamoto – “Shiro Nanotak”

2013 yılında Paris’ta bulunan bir binanın lobisi için hazırladıkları muralla kariyerine başlayan NANOTAK, Sónar +D’de daha önce Mapping Festival, La Nuit Blanche, KIKK Festival ve Axcess Art Gallery’de sergilenen; ışık ve ses yerleştirmeleri üzerinde çalışarak sürükleyici ortamlara hayat veren projeleri ile sahne alacak.

Francesco Tosini – “Rame”

Çalışmalarında dijital ve analog sanat dallarını beraber kullanan “Acca”, sanatsal kolektifi Turbosafary ile çağdaş sanat projelerinin ardından video mapping ve projeksiyona yöneldi. Sonar+D’de sergileyeceği “Rame” ise insanlığın zamanı işaretleme adına kullandığı hareket üzerine bir yansıma niteliğini taşıyor. Analog video geribildirim tekniğini kullanarak, rakamlar ve suni kompozisyonlar yerine organik büyümenin ne olduğuna dikkat çekiyor.

Sonar+D’de yer alacak tüm sanatçıların listesine ve detaylarına bakmak isteyenler buraya tıklayabilir.

Bu arada Sónar Istanbul line-up’ına Aralık ayındaki performansı ertelenen Weval‘in ve Tim Hecker‘ın da eklendiğini hatırlatalım.