B

undan 22 yıl önce Barcelona topraklarında filizlenen Sonar, dünyanın bir çok farklı şehrinde gerçekleştirdiği festivallerinin arasına İstanbul’u da ekledi. Bugüne kadar 23 farklı şehirde düzenlenen Sonar, 24-25 Mart 2017 tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi organizasyonluğunda ve Charm Music iş birliğinde İstanbul’a konuk olacak. Sonar Istanbul’un ön satış biletleri bugün Biletix ve Zorlu PSM üzerinden satışa çıktı.

1994 yılında müzik yazarı Ricard Robles, görsel sanatçılar Enric Palau ve Sergi Caballero‘un hayallerini gerçeğe dönüştürmesiyle ortaya çıkan Sonar, geride kalan sürede “Music, Creative & Technology” mottosu ile müzik festivali anlayışını bir adım öteye taşımayı başardı. Son iki yıldır yerinde takip ettiğim Sonar, sadece müzik alanında yeni keşiflere değil, dijital dünyanın iç içe geçen sanat disiplinlerine de kucak açıyor. Sonar+D olarak adlandıralan bölümü ile; modern dünyanın yeni dinamiklerini içine alan konuşmalara, deneyim odaklı ses enstalasyonlarına ve yenilikçi müzik aletlerine ev sahipliği yapan Sonar, sihirli bir küreden geleceğe bakmanızı sağlıyor.

Sonar_Ist

24-25 Mart 2017 tarihlerinde Zorlu PSM’de düzenlenecek Sonar Istanbul, bugün Sonar’ın merkez üssü Barselona’da, festivalin son gününde düzenlenen bir basın toplantısı ile resmi olarak duyuruldu. İlk olarak 2002 yılında Londra, Hamburg, Tokyo, Neuchatel, Lizbon’a konuk olan Sonar, bugüne kadar 23 farklı şehri ziyaret etti. Yerleştiği şehirlerde genellikle festival sezonunun dışında kalan tarihlerde, büyük ve kapalı alanlara konuşlanan Sonar, İstanbul ayağında da bu çizgisini sürdürecek. Sonar Istanbul, şehrin en iyi teknolojik altyapılarından birine sahip Zorlu PSM’de sanat ve müzikseverler ile buluşacak.

Sonar Istanbul, “The Immediate Future” (Yakın Gelecek) teması ile tamamen İstanbul’a özel olacak bir kurgu ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin yer noktasına yayılarak katılımcılarına global bir festivali deneyimleme fırsatı sunacak. Festivalin erken satış biletleri bugün Biletix ve Zorlu PSM websiteleri üzerinden iki gün 150 TL olarak satışa çıktı.