Snatchers’ı geçtiğimiz temmuz ayında yayınladıkları 44 farklı prodüktörden toplamda 47 şarkıya yer veren toplama albüm Snatchers Instrumental Compilation ile tanıdık. 2013 sonlarında bir radyoda kendi değimiyle enstrümantal ve çoğu müzik sentezinin birleştiği, özenle seçilmiş şarkılar çalan Ömer Ata, programın gördüğü yoğun ilgiden sonra yerli sahnemizin bağımsız müzik kolektifi Snatchers‘a ön ayak oldu. 2014 yılında bir Facebook grubu kuran ve yalnızca hip hop/rap çerçevesinde sabit kalmayan grup hemen her şehirden abi-kardeş ilişkileriyle donatılmış bir ekip olarak ortaya çıktı.

Bağımsız müzisyenlerin uluslararası cephelerde kol kola çarpışması mottosuyla yola çıkan Snatchers Instrumental Compilation sonrası Snatchers, kuruluşunun ikinci yılını kutlamak adına topraklarımızda inadına üretmeye devam eden 28 farklı prodüktörün yer aldığı ikinci bir toplama albüm yayınladı. Senaryosunu Yılmaz Güney‘in hapisteyken yazdığı yerli sinemanın değeri bilinmemiş bir çok eserinden yalnızca biri olan 1979 yapımı Zeki Ötken filmi Sürü‘den, Zeki Demirkubuz‘un C Blok sonrası bir efsaneye temel atan 1997 çıkışlı Masumiyet‘ine kadar sample’lar içeren Snatchers Second Age, aynı zamanda temelini oluşturan hip hop kültürünü de unutmamış. Belki de çoğu kişinin aklından silinen Erci-E‘nin solo kariyerinin en önemli şarkılarından “Bin Arabama” dışında neo soul’un öncü isimlerinden The Roots‘u da duyabileceğimiz böylesine yetenekli ellerden çıkan 28 şarkı trip hop’tan arabeske, chill out’tan trap’e uzanan zengin içeriğiyle dinleyiciyi semalara çıkarıyor.

“Snatchers, yerli sahneden ve Soundcloud üzerinden daha çok enstrümantal şarkılarıyla tanıdığımız müzisyenlerin ve vokallerin çalışmalarını, dinleyicilere ulaştırmada bir araç olmayı amaçlayan bağımsız müzik oluşumunun adı.”

Bir şirket olmadıklarını belirten aynı zamanda güzel şarkıların daha fazla insan tarafından dinlenmesini isteyen ve buna değer veren Snatchers, arşiv yapma duygusunun ağır bastığı bir oluşum olarak albümlerini CD olarak basıyor. Kapak fotoğrafı ve tasarımının Ömer Berk Yüksel‘in yaptığı aynı zamanda dijital olarak Bandcamp sayfasından satın alabileceğiniz Snatchers Second Age‘i aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

FACEBOOK | SOUNDCLOUD | BANDCAMP