G

eçtiğimiz günlerde “Norður Og Niður” isimli on saniyelik bir video yayımlayarak bizleri meraklandıran İzlandalı grup Sigur Rós, gizemli projesini duyurdu. Yapılan açıklamada grup, gelecek kış Reykjavik’te altı günlük bir sanat festivali düzenleyecek.

Müzik sahnesinde gizemli hareketlerin sükse yaptığı bir dönemin içindeyiz. Buna en son örnek ise geçtiğimiz günlerde “Norður Og Niður” ismini taşıyan bir video yayımlayan Sigur Rós‘tan gelmişti. “Her şey cehenneme gidiyor” anlamına gelen videonun altından ne çıkacağını merakla beklemeye başlamışken grup, arayı açmadan gizemli projesini duyurdu. Yapılan açıklamada Sigur Rós’un önümüzdeki kış İzlanda’nın başkenti Reykjavik‘te altı günlük bir müzik, dans performansları ve sanat enstalasyonlarını merkezine bir festival organize edeceğini öğrendik.

İzlanda’nın ikonik performans mekanı Harpa‘da düzenlecek festivalde Sigur Rós‘un da 4 adet konseri yer alacak. Bu aynı zamanda grubun 5 yıllık aradan sonra İzlanda’da vereceği ilk konser anlamına da geliyor. The Icelandic Dance Company ve diğer lokal sanatçıların da yer alacağı festivale dair bilgiler şimdilik bu kadar. Duyuru ile birlikte paylaşılan videoyu izlemek isteyenleri ise aşağıya alalım.