Bu cumartesi Parkorman’da gerçekleşecek olan Babylon Soundgarden Festivali‘nin sürpriz gruplarından biri olan Sean Suti ve ona eşlik edecek babası Fela Kuti‘nin kurucuları arasında yer aldığı Egypt 80‘e biraz daha yakından bakmak istedik!

Asıl adı Oluseun Anikulapo Kuti, aka Seun Kuti, afrobeat müzik türünün öncüleri arasında yer alan Nijeryalı multi-enstrümantalist Fela Kuti’nin en küçük oğlu olma özelliğini taşıyor. Bireysel performanslarının yanı sıra Egypt 80 grubu ile de turneleyen Seun Kuti, 9 yaşında şarkı söylemeye başlayarak kısa sürede babasının grubunun maskotu haline gelir. 1997 yılında Fela Kuti vefat ettiğinde henüz 14 yaşında olan Seun, Egypt 80’in frontman’ı olma görevini üstlenir. Genç yaşında müthiş yeteğini insanlara gösterme fırsatı yakalayan Kuti, 2008 yılında babasının çalışmaların da prodüktörlüğünü üstlenen Martin Meissonnier eşliğinde ilkinci albümü ‘Many Things‘i bizlerle paylaşır.

Fela Kuti’nin her ne kadar ‘Shuffering and Shmiling‘, ‘Colonial Mentality‘ ve ‘Army Arrangement‘ gibi klasikleşen şarkılara sahip olsa da müzik kariyeri boyunca stüdyoda kaydettiği hiçbir şarkıyı live olarak performans sergilememiş. Fela Kuti’nin bu özelliğini kendi yorumuyla değiştiren Seun Kuti, 2011 yılında Brian Eno, John Reynolds gibi önemli isimlerin yanında 3. stüdyo albümü ‘From Africa With Fury: Rise‘ı bizleri buluşturdu. Babasının izinden gitmeyi bırakmayıp onun insan hakları anarşistliğini ve politik duşunu sürdürmeye devam eden Seun Kuti, son albümü ‘A Long Way To the Beginning‘ ı da yanınan alarak 24 Mayıs Cumartesi günü Soundgarden ana sahnesinin konuğu olacak!