H

er festival ruhunu da beraberinde taşıyor. Yılın ve aslında her yazın favorisi İstanbul Caz Festivali’nin 23. Yıl programı dün akşam Nola İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında son zamanlarda yaşadığımız tatsız tüm olaylara ilaç gibi geldi. Malum Temmuz’a daha var, o zamana gündem ne olur bilinmez ama İKSV’nin headmaster’ı sevgili Pelin Opcin’in belirttiği gibi “biz yaşama sarılıyoruz” ve festivali iple çekiyoruz!

İstanbul_Caz_Festivali_2016

Basın toplantısında İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in konuşmalarıyla başlayana gecede kültür sanat camiasının isimleri hazır bulundu.

Peki bu sene kimler İstanbul’da bizi sahneye çağırıyor? Festivalin oldukça ağır topları olduğunu belirtmekte fayda var. Festival, Gorillaz’dan iyi bildiğimiz Damon Albarn’ın, Lil’ Silva ve Brian Eno gibi prodüktörlerle yürüttüğü Africa Express projesi kapsamında özel projesi olan Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası’nı (The Syrian National Orchestra for Arabic Music) Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’da konuk ediyor. 27 Haziran’da Cemiz Topuzlu’da özel bir gece bizleri bekliyor.

Grammy ödüllü muhteşem vokal Gregory Porter ise 25 Temmuz günü Cemil Topuzlu’da İtalyan caz vokalin etkileyici ismi Roberta Gambarini, Neşet Ruacan ve Ferit Odman gibi yerli sahnenin veteranlarından oluşan TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’yla birlikte festival takipçilerine özel bir konser sunacak. Gecenin devamında Gregory Porter son albümüne de yer vereceği konserle Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak.

İngiliz kadın şarkıcılar kontenjanından beni en çok heyecanlandıran diğer bir isimse Joss Stone! Soul Sessions albümüyle girdiği müzik kariyerinde sayısız Mercury, BRIT ile Grammy ödülü ve adaylığı, yedi de uzunçalar bulunan henüz 28 yaşındaki vokal, Water Your Soul isimli reggae dünyasına girdiği son albümündeki yeni melodilerle; aşina olduğumuz romantik, hareketli sahnesiyle İstanbul’u 2. kez mest etmeye geliyor. Joss Stone öncesinde ise 2010’da kuruldukları günden bu yana, klasik blues tınılarına hayat veren ve Jools Holland’ın programıyla tanınan Vintage Trouble grubu enerjik performansıyla sahnede olacak. 60’lar, blues, rock…23 Temmuz, Küçükçiftlik Park’taki bu gece kaçmaz!

Küçükçiftlik Parktaki bir diğer güzel gece!.. Reggae’yi reggae yapan, ska’ya hayat veren melodilerin yaratıcısı Jamaikalı yaşayan efsane Ernest Ranglin, Tony Allen, Courtney Pine, Cheikh Lo, Alex Wilson ve Ira Coleman’dan oluşan ekibiyle birlikte festivalde 20 Temmuz Çarşamba akşamı hareketli bir gece sunacak. Öncesinde ise The Budos Band afrobeat ve funk melodileriyle sahnede olacak.

Festivalin bu yılki Zorlu PSM ayağına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Caz buluşmaları kapsamında bu yıl ilk kez Zorlu Ana Sahne ve Drama Sahnesi’nde performanslar cazseverlerle buluşacak. İki sezondur şehrin en dinamik etkinliklerini sunan Avrupa’nın en etkin kültür sanat platformlarından biri olan Zorlu PSM bu kez festivali konuk edecek.

Piyanonun ruhuna dokunan Cyrus Chestnut, Miles Davis ve Herbie Mann gibi efsanelerle çalışan, akustik bastan çıkardığı tınılarda yeni bir tekniğe imza atan Buster Williams ve füzyon davulunda eğitimini kendi kendine tamamlamış, Miles Davis ile Bitches Brew albümünü kaydetmiş Lenny White, 18 Temmuz Pazartesi akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde yetkinliklerini konuşturmak üzere aynı sahneyi paylaşacak.

Saksofon virtüözü Branford Marsalis dörtlüsüyle birlikte, ABD’li caz vokalisti ve bestecisi Kurt Elling ile 18 Temmuz akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahne alacak.

Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve John Patitucci gibi isimlerle sahne aldıktan sonra ilk defa grup lideri olarak kaydettiği albümü Migration’ı 19 Temmuz Salı akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde İstanbullu caz dinleyicisiyle paylaşacak.

Caz piyanisti Brad Mehldau, Phronesis, Dhafer Youssef ve Gretchen Parlato gibi isimlerle çalışan ve en son David Bowie’nin Blackstar albümünde vurmalılardan sorumlu olan davulcu Mark Guiliana ve caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan John Scofield, doğaçlama caz sahnesinin en heyecan verici canlı performanslarından birini vermek üzere 19 Temmuz Salı akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro’da birlikte sahne alacak.

Disko ve funk’ın efendisi, Fender Stratocaster’ın yüzü, Madonna’dan David Bowie’ye hafızalardaki hit şarkıların neredeyse üçte birine imza atan Nile Rodgers ve Chic ise 28 Haziran Salı günü KüçükÇiftlik Park’ta Türkiye’de ilk konserini verecek. Diskonun unutulmaz günlerini hatırlamak isteyenler kaçırmamalı! Nile Rodgers ve Chic konseri öncesinde ise yarı ABD’li yarı Yeni Zelandalı psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra sahnede olacak.

Her sene yeni keşifler olduğu gibi mekanlar da İKSV’nin radarında. Hep çok sevdiğim ve neyse ki sanatı konuk etmeye devam eden Beykoz Kundura Fabrikası bu sene festivalin yeni mekanlarından. Son zamanlarda birçok defileye, evente ev sahipliği yapan mekanda bu yaz Saksofonun ve modern cazın yeni ustası Kamasi Washington yer alacak. 14 Temmuz Perşembe akşamı gerçekleşecek performans öncesinde ise XL Recordings’ın müzik dünyasına transfer ettiği yeni yıldız, yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul, downtempo projesi Ibeyi sahnede olacak. Performanslar kaçmaz!

Uniq İstanbul’da Fransız caz ritimlerinin seslendirileceği 15 Temmuz Cuma akşamı ise trompette Airelle Besson, saksofonda Emile Parisien, akordeonda Vincent Peirani, piyanoda Thomas Encho, basta Thomas Brameris ve davulda Anne Paceo ile French Quarter bir araya geliyor!

Trompet virtüözü Nicholas Payton pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit 13 Temmuz Çarşamba akşamı Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde özel bir geceye ev sahipliği yapacak.

Salon’da Avrupa Caz Kulübü geceleri kapsamında Caz kontrbasçısı, basgitarist ve besteci Volkan Topakoğlu feat. Matthias Konrad, 13 Temmuz Çarşamba akşamı, efsane caz saksafoncusu Norveçli Jan Garbarek’e benzetilen Ercüment Orkut “Low Profile” feat. Marius Neset, 14 Temmuz Perşembe, Berke Can Özcan’ın dünyanın farklı yerlerinden davulcuları buluşturarak sürdürdüğü bir doğaçlama konserler serisi olarak tanınan Big Beats Big Times / Full Moon Theory Live, 15 Temmuz Cuma, Çağıl Kaya Band feat. Airelle Besson, 16 Temmuz Cumartesi, Bulut Gülen Quintet feat. Yuri Honing, 20 Temmuz Çarşamba ve Eylem Pelit Band, 22 Temmuz Cuma akşamı cazseverleri Salon’da caza davet ediyor.

Festivalin geçen yıl ücretsiz başlattığı Parklarda Caz konserleri bu yıl da Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da devam ediyor.

Kısacası 27 Haziran- 25 Temmuz arası gerçekleşecek 23. İstanbul caz festivali bir aya yayılıp uzun ve zor geçen bu kışın en nefes aldıran ayı olmaya muhteşem bir aday! Sanatın dinginleştirici gücünü koşulsuz hissedeceğimiz bu özel konserlerin tüm biletlerini biletix’ten alabilir ve tüm festival programına, festivalin resmi web sitesi caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabilirsiniz.

caz poster hepsi RGB convertsuz