M

üziğin ekonomide büyük bir role sahip olduğu bugünlerde, şehirler bu sanatı beslemek için ellerinden geleni yapıyor mu? Bizce hayır. Özellikle New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun yaptıklarını  gördükten sonra buna daha da eminiz!

Yıllar boyunca birçok müzisyenin hikayesini okuduk. Bazısı Ohio’nun bir kasabasından gelirken, bazısı Viyana’nın sokaklarında büyüyerek albüm koleksiyonumuzda yer edindi. Fakat hepsinin ortak bir derdi vardı, yeterince destek bulamamak.

Son zamanlarda ülkemizden çıkan bir çok etkileyici müziğe rağmen yerli projelerimizin Avrupa’da neden hak ettiği ilgiyi bulamadığını düşünüyorum. Her seferinde bunun nedenini yetersiz desteğe bağlıyorum. Ülkemizde genel olarak sanata olan destek çok az fakat yanlış anlaşılmasın dünyanın hiçbir yerinde bu konuda hak edilen destek sağlanmıyor. Bu destek sadece maddi olarak algılanmamalı. Konser mekanlarının kalitesinden, etkinliklere katılan nitelik müzik dinleyici sayısına, iletişim danışmanlığından, ulaşıma kadar her alanda bir yetersizlik sorunsalı var. Fakat bu sorunların çözümüne dair adımlar yavaş yavaş atılmaya başlandı. Bazı şehirler bu müzik sektörünün getirilerini en verimli hale getirerek maddi ve manevi kazançlarını arttırma peşinde. Bunların başında da New York geliyor.

new-york-music-venue

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, dünyanın kültür merkezlerinden biri olan şehrini müziğin başkenti haline getirmek istiyor. Geçtiğimiz aylarda 75 farklı şirketten (Label, PR, Stüdyo, Müzisyen, Performan Mekanı) temsilci ile toplantı yapan de Blasio, New York’taki müzik kültürünün pürüzsüzce işlemesi için adımlar atmaya başladı. Konser mekanlarından, prodüksiyon şirketlerine kadar sektörün her alanında bir reforma hazırlanan başkan, sektörün içinde olanlardan aldığı öneriler doğrultusunda New York’u müzisyen ve müziksever dostu bir yer haline getirmeyi amaçlıyor. Proje doğrultusunda belediyede sadece sahne işletmelerine özgü bir pozisyon açılmasına, kayıt stüdyolarını destek için ise özel bir verginin başlatılması karar verdi. Bill de Blasionun attığı bu adımların ileriki dönemde büyük getirilerinin olması bekleniyor.

İnsan “New York yeterince iyi değil mi zaten?” demek istiyor fakat de Blasio’nun var olanı daha da ileriye taşıma isteği beni gerçekten çok etkiledi. Ülkemizde de müziğin sadece vakit ya da eğlenilenecek bir araç olarak değil, ekonomiyi ve kültürü derinden etkileyebilecek bir sektör olduğunun farkına varılması dileğiyle.