Fotoğraflar: Barış Çağlayan

P

ortekiz’in kuzeyinde, Braga bölgesinde tarihi bir belde olan Guimaraes’te düzenlenen Guimaraes Caz Festivali bu ay keşif durağımızın konuğu oldu.

Guimaraes, Avrupa’da modern bir kasabada bir ortaçağ yerleşiminin son derece iyi korumuş ve otantik bir örneği. Bu yüzden ki 2001 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiş, kültürünü ve tarihini muazzam derece saklamayı başarmış bir kent merkezi. Porto sokaklarından başlayıp Guimaraes’e uzanan derin bir tarihi duygu ve muazzam bir mimari var. Eski yapıların neredeyse hiçbiri yıkılmamış, çok iyi restorasyon çalışmaları ile yenilenen yapılar eskisinden de dayanaklı hale getirilmiş. Sokaklarda yürürken ilk hissettiğiniz şey aslında bu oluyor; tarihe saygı.

Tarihine bu kadar iyi sahip çıkan Guimaraes’in aynı zamanda 25 yıllık bir caz festivali geçmişi de var. Bu sene 8-18 Kasım tarihinde gerçekleşen 26. Guimaraes Caz Festivali birbirinden ünlü caz sanatçılarını ağırlayarak kentin tarihini selamlamaya devam etti.

Guimaraes caz festivali

Guimaraes Caz Festivali bu sene Nels Cline, Andrew Cyrille, Rick Margitza, Jan Garbarek, Allison Miller’s Boom Tic Boom, Jeff Lederer & Joe Fiedler Quartet gibi isimler başta olmak üzere 23 ayrı performans ile izleyenlerine caz dolu bir hafta sundu. Nels Cline’ın geçen sene yayınladığı ve ritmleriyle bana göre ufaktan yılbaşına göz kırpan parçasını dinlemeden geçmeyin.  

Festivalin 16 Kasım’da tarihi CCVF’de (Vila Flor Kültür Merkezi) gerçekleşen Jan Garbarek konserine katılma şansı yakaladığım için çok şanslıyım. Jan Garbarek ki İskandinav Caz’ın babası olur kendisi, bu sene Zorlu PSM Caz Festivali’nde İstanbul’a gelmişti ve maalesef yoğun iş temposu nedeniyle kendisini dinleme fırsatını kaçırmıştım. Guimaraes’i benim için unutulmaz yapacak bir başka şey de kesinlikle Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu konseri oldu.

70 yaşında olan Garbarek, dile kolay 45 yılı aşkın süredir müziğin içinde. 10‘larca albüme imzasını atan Norveçli usta saksafoncuya piyanoda Rainer Bruninghaus, kontrbasta Yuri Daniel, davul ve perküsyonda Hindistanlı ünlü sanatçı Trilok Gurtu eşlik etti. Her bir sanatçının kendi enstrümanlarıyla sahnede ayrı ayrı uzun sololarını da dinlediğimiz ve toplamda 2 saati bulan bu caz şöleni CCVF’yi tıka basa dolduran izleyiciler tarafından kolay kolay unutulmayacağı kesin.

Olur da Portekiz’e yolunuz düşerse ve bir caz müzik hayranıysanız Guimaraes Caz Festivali’ne kesinlikle katılmanızı öneriyoruz. Tüm tarihini koruyan, yüz yıllar geçse de geçmişine saygısını yitirmeyen bu kent emin olun caza da bir o kadar hakettiği değeri veriyor. Festivalin tüm biletlerinin aylar öncesinde tükendiğini ve yakın tarihli planlar için uygun olmayacağını tekrar söylemekte fayda var. 

Caz dolu günlere!