En son Özlem Tekin dinlediğimde 13 yaşında olabilirim. Tabii o zamanlar Türkiye’de ‘riot girl’ kavramı hiç yok. Courtney Love’lar, L7’lar, Babes In Toyland’ler Amerika’yı kasıp kavururken, benim jenerasyonun bu topraklardaki ilk ‘dişi rocker’ idolü Volvox mezunu Özlem Tekin’di. Ben saçları kazıtacak kadar ileri götürmüştüm mevzuyu ama sonrasında müzikal ilişkimiz maalesef daha ileri gidemedi.

Ta ki son albümü ve aynı zamanda bu yazının sebebi ‘Kargalar’a dek.

Gümbür gümbür metal

Kargalar albümünün kapağında o mavi rastalı şamanik prensesi görünce zaten ilk tepki ‘yine ne yapmış bu kız’ oluyor. Eh, albüme adını veren ilk parça ‘Kargalar’ başlayınca olayın ciddiyetini biraz çözer gibi oluyorsunuz. Intro’da sakince yükselen dramatik klavye, ardından bomba gibi patlayan güçlü gitarlar ve “Bugün seni öldürsem mi?/Cesedine tükürsem mi?/Kargaları gözlerinle beslesem/Ya da vazgeçip yalnız üzülsem mi?” diye bağıran öfke dolu bir Özlem Tekin… Bir gecede Türkiye’nin gündemine oturan, o dönem tüm kadın dergilerinin büyük bir uyanışla “Kadınlar da aldatır mı?” başlıklı makaleler düzmesine sebep olan “Aşk Herşeyi Affeder mi?” ile tanıdığımız sert Özlem’i özleyenlerdenseniz, bu albümde onu, hatta fazlasını, hatta ötesini bulacaksınız. Şayet gümbür gümbür rock, hatta metal yapıyor!

Psychedelic dokunuşlar

Özlem Tekin bu albümde daha olgun, daha usta ama her zamanki gibi epey kızgın. Dünyaya, aşka, evrenin yok edilişine kan kusuyor. Müzikal anlamda ise çok daha kararlı; farklı tarzlara çok sapmadan, deneysel kombinler yapmadan, yolundan şaşmadan, güçlü vokalini maksimumda kullanarak bize 40 dakikalık müzikal bir ziyafet çekiyor. Özlem Tekin’in elektronik müziğe yakınlığını zaten biliyoruz; yine bu albümde aşırıya kaçmadan öne çıkan 3 şarkısının remix’ine yer vermiş. Bence en sürpriz olanı, Londra’nın etkileyici kadın DJ’lerinden Bahar Canca’nın dokunuşuyla bize psychedelic ambiyans yaşatan ‘Asker’ remix’i.

Son olarak, Tekin’in eski albümlerinden favori şarkılarınız varsa, bu albümde de sizi bir iki sürpriz bekliyor diyelim…

İyi headbang’ler öyleyse.