Fotoğraflar: Barış Çağlayan

Y

az bitti ve sonbaharın gelmesiyle birlikte mekanların sezon açılışları da peşi sıra gerçekleşmeye başladı. Yeni sezon programına şimdiden abone olduğumuz Salon da geçtiğimiz hafta bugün kapılarını Roosevelt’in muhteşem performansıyla açtı!

Salon, 2017 sezonunun açılışını son dönemin önemli çıkış yakalayan gruplarından biri olan Roosevelt nam-ı diğer Marius Lauber ile yaptı. İlk teklisi Sea’yi 2012 yılında yayınlayan ve birçok müzik otoritesini yarattığı sound ile heyecanlandıran Roosevelt, 2013’te ikinci teklisi Elliot’u ve 2015’te kendisiyle tanışmama vesile olan Hold On’u yayınladı. 2015’ten bu yana her çalışmasını ilk sıradan takip ettiğim Roosevelt’in Salon’a geleceğini öğrendiğimde sevinçten havalara uçtum. Gerçekten çok ama çok farklı ve özel bir sound’a sahip Roosevelt. Electropop, synthpop, indietronica sevdiğimiz ne varsa hepsini harika bir şekilde sentezlemiş. Yaşadığı müzik tecrübelerini özgün sesleri yaratma yönünde kullanan Marius, gençlik yıllarında birçok garage grubunda gitar çalıp şarkı söylemiş ve hep benzer şeyleri çaldığını fark edip Cologne tekno sahnesine yatay geçiş yapmış. Birkaç yıl burada elektronik müzik tecrübesi edinen Marius sonunda kendi projesi Roosevelt için çalışmalara başlamış.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınlayan Roosevelt, bu sene ilkbaharda Moving On teklisini paylaştı. 2012’den bu yana onlarca şahane remikler yayınlayan Marius ve ekibi, 22 Eylül’de Salon’un tozunu almak için İstanbul’a geldi.

Aralıksız performansına Wait Up ile başlayan Roosevelt daha ilk şarkıdan bizi etkisi altına aldı. Tüm biletleri günler öncesinde tükenen konserde izleyicinin çalan şarkılara olan hakimiyeti de oldukça dikkat çekiciydi. Türkiye’deki ilk konserinde gördüğü ilgiden oldukça memnun olan Roosevelt vitesi arttırarak peşi sıra leziz şarkılarıyla konsere devam etti. Öyle bir müzik altyapısı oluşturmuş ki bana göre yol şarkıları da olur, parti playlist’i de çıkar, ders çalışırken veya iş yaparken de adeta ‘All in one Sound!‘. Grubun canlı performansı tam da beklediğim gibi son derece harikaydı. Elektronik altyapı, gitar tonu, klavye hepsi muazzamdı.

Sezona müthiş bir başlangıç yapmamıza vesile olan Roosevelt sırasıyla Elliot, HeartBelong, Colours, Fever, Moving On, Hold On, Montreal, Teardrops, Sea, Night Moves ve bis olarak Close‘u çaldıktan sonra sahneye veda etti. Gerçekten potansiyeli oldukça yüksek, yapacağı işlerle adından daha çok bahsetmeye devam edeceğimiz bir grup Roosevelt. Salon’da gördüğü ilgiyi de unutmayıp İstanbul’u daha sık ziyaret edecektir. Takipte kalın!

Salon’un programı yine dolmuş taşmış, bu sene de şahane isimler dinlemeye devam edeceğiz. Detaylı programı inceleyip biletleri tükenmeden konser programınızı yapmanızı tavsiye ederim. Maalesef bir çoğu için geç kalmış bile olabilirsiniz.