2

010’dan bu zamana iyi ve kaliteli müziğin İstanbul’daki buluşma noktalarından biri haline gelen Salon’un 10. yaş gününü 16 Ocak Perşembe günü #BirlikteGüzel desteği ile hep beraber kutladık. 

Rave Mag olarak bizim için unutulmazlar arasına giren 5 konserleri sizler için derledik. Hep #BirlikteGüzel nice 10 senelere!

22 Ekim 2016 – Mammal Hands- Barış

2010’un başlarında yeni dalga cazın parlayışı ile birlikte bir çok yeni müzik topluluğu keşfetmeye başladık. 2012’de kurulan ve 2014’te hayatıma giren Mammal Hands, 27 Ekim 2017 ilk defa Türkiye’de Salon’da konser vermişti. Tam da modern cazı daha iyi analiz edebildiğimiz, yavaş yavaş taşların yerine oturmaya başladığı dönemde Mammal Hands, ruhumuza işleyen samimi performansıyla unutulmazlar arasına girdi. Daha detaylı inceleme yazısı için aynı tarihli inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.(sitede olması lazım). Bu arada grubun 2016’dan bu zamana her sene İstanbul’daki evi Salon’a uğramayı ihmal etmediğini de ayrıca hatırlatalım.

22 Eylül 2017 – Roosevelt -Barış

2017 sezonu kapılarını 22 Eylül’de Roosevelt ile açmıştı Salon. Alman prodüktör Marius Lauber’in synth-pop, chillwave karışımı projesi Roosevelt, 2016’da yayımladığı albümüyle radarımıza girmişti ve ertesi sene Salon’da canlı izleme fırsatı bulmuştuk. Melodik ritimleriyle Salon sahnesinin tozunu alan grubun aynı zamanda Türkiye’deki ilk performansıydı. Roosevelt’in tertemiz sound’una, harika ışık rejisi ve sanıyorum o dönem yenilenen kaliteli ses sistemi eklenince konser deneyimi doruklara çıkmış ve unutulmazlar arasına girmişti. Daha detaylı inceleme yazısı için aynı tarihli inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

22 Kasım 2017 – Kamaal Williams Ensemble-Taner

Bu konserden yaklaşık altı ay önce Rave Mag’in ilk basılı sayısı yayınlandı. Dergide gelecekte çok daha fazla söz edileceğini tahmin ettiğimiz The Future serisinde Yussef Kamaal ikilisine yer vermiştik. Hatta derginin açılış yazısıydı. Dergi dağıtıma çıktıktan sonra ikili birlikte konser vermeye ara verdi. Biraz üzülmüştük ama çok geçmeden Kamaal Williams’ın kendi orkestrasıyla Salon’a geleceğini öğrendik. O dönemki ev arkadaşımla birlikte yaklaşık iki saat boyunca en önden takip ettiğimiz konser, 2017’in bizim için en iyileri arasına girdi. Kamaal ve davulcusunun konser boyunca gerçekleştirdikleri müzikal atışmaya şahit olmak harikaydı. Konser sonrası arkadaşımla ne olduğunu anlamadan kendimizi kuliste bulup grup tshirt’ü ve imzalı afişleri alarak eve dönmüştük. 

10 Mayıs 2018 – Cigarettes After Sex-Taner

Bakmayın az önce en önden konser dinlediğime. Ben genelde sahneye yarı uzak mesafede ve kalabalığın ortasında konser takip etmeyi severim. Salon’a yakışan gruplar diye bir gerçek var. Bunun yazılı bir standartı yok tabii ki ama var. Bunu Salon’u sık ziyaret edenler bilir. 10 Mayıs akşamı üç gece üst üste verdiği konser serinin sonuncuna dahil olduğum Cigarettes After Sex de onlardan biri. Işıkçının özenle yakaladığı puslu mavi ton eşliğinde grubun melankolisine kapılıp gittiğim şahane bir konserdi. 

21 Kasım 2018 – Sons of Kemet-Taner

Salon’un eskilerindendir Sons of Kemet. Daha biz ortalıkla füzyon caz, modern caz diye dolanmadan onlar vardı ve Salon’a gelip konser veriyorlardı. Hem grubun hem de saksafoncu Shabaka Hutchings’in ayrı ayrı hayranı olduğum için mekanda her zamanki yerimi (yukarıda yazdım neresi olduğunu) aldım. O dönem taptaze olan “Your Queen Is A Reptile” albümünü cebine koyup gelen grup bize iki saat boyunca sözsüz bir hikaye anlatmıştı. Konsere dair hafızamda net olarak kazınan şey ise; Shabaka Hutchings’in solosu sırasında kalabalıkta sessizliği sağlamak için inanılmaz tiz ve neredeyse duyulmayacak bir ses inerek sabırla kitlenin dikkatini çekmeyi beklemesiydi. Bunu başardıktan sonra da unutulmaz bir solo ile hepimizi ödüllendirmesiydi.