Geçtiğimiz ocak ayında 8. albümü ‘Vulnicura’yı yayınlayan İzlandalı şarkıcı/söz yazarı/multi enstrümantalist Björk, müziğinde olduğu kadar albüm kapak çalışmalarında da deneysel tarafta kalmaya özen göstermekte. 22 yıla 8 albüm sığdıran Björk’ün kapak fotoğraflarını mercek altına aldık.

Vulnicura, 2015

Björk’ün son uzunçaları olma özelliğine sahip ‘Vulnicura’nın albüm kapak fotoğrafı Hollandalı fotoğraçılar Inez ve Vinoodh tarafından hazırlandı. Başkalaşım geçirmiş yeni Björk karşımızda.

 

Biophilia, 2011

En az şarkıları kadar albüm kapak çalışmalarında da çizgi dışına taşmayı seven Björk, M/M Paris tarafından illüstrasyonu yapılan ve gezegende yer alan elementlerinin yerleştirildiği bir çalışma hazırlamış.

 

Volta, 2007

Björk’ün yeni ve özel seslerle örülü 6. albümünün kapak fotoğrafında, Alman moda tasarımcısı Bernhard Willhem ve İngiliz fotoğrafçı Nick Knight’ın ortak çalışması karşımıza çıkıyor.

 

Medúlla, 2004

Björk, bu albümün kapak çalışması için One Little Indian ile buluştuğunda, ondan istediklerini şöyle açıklar; “5,000-year-old blood that’s inside us all; an ancient spirit that’s passionate and dark, a spirit that survives.” Sonuç ortada.

 

Vespertine, 2001

Albümünün öne çıkan yanlarını kapak fotoğrafına taşımayı seven Björk, ‘Vespertine’da M/M Paris tarafından illüstrasyonu yapılan kuğuyu Matthey Barney’in karesi ile birleştirip bizlere sunmuş.

 

Homogenic, 1997

3. albümü olan Homogenic’in kapak fotoğrafında Björk, Alexander McQueen tarafından tasarlanan bir kimono ile karşımıza çıkıyor. Fotoğraf ise yine One Little Indian’ın elinden çıkma.

 

Post, 1995

İkinci albümü için kendini uzun süre arkadaşları ve ailesinden izole eden Björk, bu sefer Londra sokaklarıda Stéphane Sednaoui ve One Little Indian’ın ortak çalışması ile kapak fotoğrafını oluşturuyor.

Debut, 1993

Ve Björk’ün derin izler bırakacak müzik kariyeri başlıyor. ‘Debut’ ilk albüm olmasının yanında aynı zamanda Björk’un en sade kapak fotoğrafına da sahip.