YoLaTengo_IMG_6016

80lerin sonundan beri aktif olan,  yakın zamanda İstanbul’a gelen Yo La Tengo yeni albümüyle karşımızda.  20 yılı aşkın müzik yapan bu grubu aktif olarak dinlemeseniz de Simpsons’dan, Gilmore Girls’e ve daha bir çok dizilerde, filmlerde  elbet duymuşsunuzdur. Çıkardığı başarılı albümlerle Mogwai ve Low gibi kült grupları etkileyen Yo La Tengo, son albümüyle de başarılı  çizgisini ve kendine has tarzını devam ettiriyor.

Ira Kaplan’ın naif  vokali,  James Mcnew ve Georgia Hubley’in yer yer doğaçlamaya varan müziği Fade’de tekrardan duyuluyor.  Fade önceki albümlere göre daha bütünlüğü olan, temiz bir  sound’a sahip.  20 yılın birikimi ise daha çok sözlerdeki olgunlukta kendini göstermiş.

Albümün ilk şarkısı “Ohm”  6 dakikalık ve tek akor üzerinden akıp giderken, “Stupid Things” deki buğulu vokal ve gitar riffleri albümün en parlayan anlarından.  Kapanış ise Georgia Hubley ve Ira Kaplan’ın beraber söylediği “Before we Run” sözleri ile grubun genel tavrı olan sakin günlerin soundtrackliğini fazlasıyla yerine getiriyor. Genel olarak dingin, sakin bir albüm olan Fade, abartısız ve dingin zamanlar için çok uygun bir albüm. Kendilerini en kısa zamanda tekrar İstanbul’da görmek dileğiyle!