Almanya techno müzik sahnesinin son on yılda tüm dünyada dominantlığını ispat etmiş sayılı isimlerden biri Pan-Pot. Tassilo Ippenberger ve Thomas Benedix ikilisinin hayata geçirdiği, yaratıcılığın hüküm sürdüğü topraklardan farklı yönlerden başlayıp ayrı bedenler içinde aynı ruhta dokunmayı başaran olağanüstülüğün ismi Pan-Pot.

2003 yılında SAE enstitüsünün ses mühendisliği programında tanışan ikili, bir yıl sonra Pan-Pot fikrini ortaya çıkarak beraber müzik yapmaya başlarlar. Kendilerini ‘The  dark side of the force‘ olarak tanımlamaları modern techno içinde konuşlandıkları karanlığı, erimiş,çarpık algıları ve alışılmışın dışındaki dans pisti manipülasyonları ile birleştirdiklerinde binlercesini barındıran bir sahnede baskın olmalarındaki en büyük neden.

2005 yılında bir parti organizasyonunda tanıştıkları Anja Schneider, ikilinin Mobilee Records bünyesinde yer bulmasını sağlar ve ilk meyvesini ‘Copy and Paste‘ ile verir. Kinetik oluşumları ve bağlılık yaratan müzikleri Pan-Pot’un karakteristik yapısının daha da belirginleşmesinde en büyük etkendir. 2007 yılında yayımlanan albümleri ‘Pan-O-Rama‘ ile 360 derecelik bir görüntü sunduğu techno müziğinde ve içinden doğurduğu ‘Charly‘ adlı şarkısı ile yeraltı sahnesinin hit’leri arasında yerini alır. Daha sonrasında ortaya çıkan ‘Confronted‘ ve ‘Captain My Captain‘ ile tutarlı duruşlarının birer ödülü olarak klasikleşen şarkılar haline gelir.

Müzik kariyerinde 10 yılı geride bırakan Pan-Pot, geçtiğimiz yıl On Istanbul‘da özel bir performans ile bizlerle birlikte olmuştu. Bu sıra dışı ikiyi yakalamışken merak ettiğimiz şeyleri sorduk sizler için;

1- İsterseniz geçmişinizle başlayalım. Pan-Pot projesinin arkasında kimler var? Nasıl bir araya gelip müzik yapmaya başladınız?

Tassilo: Her şey 10 yıl önce Berlin’de, SAE (School of Audio Engineering)’de Thomas ile tanıştığımızda başladı. Sınıfta Techno’ya gerçek anlamda ilgi gösteren tek insanlardık, böyle olunca da birden kendimizi stüdyoda birlikte çok fazla zaman geçirirken bulduk. İlk parçalarımızı bitirip bazılarını çalmaya başladığımız sırada, bir isim bulmamız gerekiyordu ve stüdyoda bunun üzerine düşünürken Panorama Potentiometer’ın kısaltışı olan Pan-Pot‘u kullanmaya karar verdik.

Thomas: İlk satışımız Einmaleins Music ile oldu fakat Anja Schneider ve Ralf Kollman ile de Mobilee Records’un erken aşamalarında tanıştık, böylece ilk satışlarımızdan birisi de bu şirketin etiketi ile çıktı. Bu, aynı zamanda Mobilee’nin de ikinci satışıydı, yani gerçek anlamda yükseldikleri zamandı.

2- Techno, Tech-House, Deep-House ve Minimal tarzlarının hepsiyle bir ilişkiniz var. Canlı setlerinizde bu türlerin hepsini dinleyebiliyoruz. Peki hangisini en çok seviyorsunuz?

Thomas: Biz müzikte çeşitliliği seviyoruz ve setlerimizin çoğu da nerede çaldığımıza göre değişiyor. Örneğin bir festival veya kulüp parçası daha çok Techno olurken, bir gündüz vakti sahil seti daha çok Tech-House olur. Aynı şekilde o külüpte saat kaçta çaldığımıza bağlı olarak da değişiyor bu.

Tassilo: Şu anda X-Tour ile çok uzun setler çalıyoruz, bu sebeple de Tech-House’dan Techno’ya gerçekten her şeyi göstermek istiyoruz.

3- Bütün şarkılarınızı değerlendirdiğimde, bir ses günlüğü gibi olduğunu görüyorum. Müziğinizi değiştiren birkaç nokta olmalı. Bunun hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz?

Tassilo: Bizi etkileyen çok şey var ve müzikte çeşitliliği korumak istiyoruz. Sesimizi değiştiren net bir noktadan çok sürekli bir gelişme var ortada, Tech-House ile Techno arasındaki bütün sesleri üretmeye çalıştığımız. Bir de, önceden de dediğimiz gibi, değişik türlerde parçalar çalmayı seviyoruz.

4- Çıkış albümünüz olan Pan-O-Rama’yı 2007’de piyasaya sürdünüz. Özellikle “Charly” çok popüler oldu. Ondan sonra “Confronted” ve “Captain my Captain” sizin prodüksiyon tarzınızı çok güzel bir şekilde gösterdi. Bu parçaların ilham kaynağı neydi?

Tassilo: Bunlar her zaman stüdyoda sahip olduğumuz “anlar”. İlham kaynağımız birlikte çalıştığımız insanlar oluyor, vokalist veya başka herhangi bir şekilde müzik hakkında bize fikir veren kişiler, fark etmiyor. Bütün bu parçalar için o ‘groove’ veya ‘hook-line’ yönüne dair bir fikrimiz vardı, fakat bu 3 parça aynı zamanda kendi vokalleri etrafında da gelişti.

5- Bu  yaz SonneMondSterne x7’deydim. Harika bir performanstı. Siz sahne alırken çok özel bir atmosfer vardı. Geçen ay, Montreal’deki Stereo Club’da 6 saat çaldınız. Perfomansın sonunda nasıl hissettiniz?

Tassilo: Çok teşekkür ederiz, SMS büyük bir zevkti! Sahne aldığımız yer tek kelimeyle harikaydı, müziğe aç insanlarla dolu bir anfi tiyatro gibiydi. Ordaki atmosfer ve histen gerçekten çok zevk kaldık ve en kısa zamanda tekrar sahne almayı umuyoruz.

Thomas: Stereo Montreal inanılmazdı. Ağzına kadar dolu bir kulüpte 6 saate yakın çaldık fakat belki de daha uzun bile çalabilirdik. Bu tarz uzun setler çaldığında gerçekten kendi dünyanda olmaya başlıyorsun ve o kulüpteki herkesle bir yolculuğa çıkabiliyorsun. Bu yüzden uzun setler çalmayı seviyoruz 🙂

6- Berlin birçok sanatçı için büyük ilham kaynağı olan özgün bir şehir. Sanırım Berlin’de harika bir sosyal sistem var. Istanbul da bu özel şehirlerden biri. İstanbul hakkında ne düşünüyorsunuz?

Thomas: Haklısın, Berlin harika ve viral manzarasıyla gerçekten çok ilham verici. Maalesef İstanbul’da çok sık bulunamadık fakat çok güzel şeyler duyduk. Bu nedenle bu hafta sonu oradaki yeni kulüp ON İstanbul’da çalmak için can atıyoruz. Orada olmak için sabırsızlanıyorum ve şehre de bir göz atma fırsatımızın olmasını umuyorum.

Tassilo:
İstanbul hakkında sadece harika şeyler duydum! Tabii ki de geçireceğimiz bir gün orayı tam anlamıyla tatmaya yetmez fakat çok heyecanlıyız, 10. Yıl X-Tour tarihlerimizden olmasından da dolayı.

7- 10.Yıl Turunuzdasınız. Bunu 20. Yılınızda da yapmak isteyecek misiniz? Müzikal kariyeriniz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Tassilo: Evet, bunu kesinlikle bir on yıl ve daha uzun bir süre yapmak istiyoruz! Ve kariyerimiz şu anda olduğu gibi devam ederse o zaman kendimizi çok mutlu sayabiliriz.

Thomas: Bu işi yapabildiğimiz ve insanlar bizimle parti yapmak istediği kadar yapacağız! 🙂

Soundcloud | Facebook | Twitter | RA | YouTube | Website