9

0’lı yılların sonunda henüz temelleri atılmamış hip hop müzik sahnesine dahil olarak bu türün topraklarımızdaki en başarılı ve uzun soluklu projelerinden biri olan Mode XL, 7 yıllık aradan sonra geçtiğimiz mayıs ayında Sony Music etiketiyle ‘Mevzu Makamı‘ isimli albümlerini bizlerle paylaşmıştı. 13 şarkının yer aldığı albüm, hip hop müziği adını kalıpları kıraracak bir çok yeni yaklaşım içermekte. Bir süredir yakından takip ettiğimiz Besta ve VeYasin, Mode XL özelindeki sorularımızı cevapladı.

Yanılmıyorsam Ankara Batıkent’te başlıyor hikayeniz. Dönüp ilk zamanlarınıza baktığınızda en büyük kazancımız dediğiniz şey nedir?

En büyük kazancımız dostluğumuz tabii ki.

“Militanz” albümünden sonra uzun bir ara verdiniz. “Mevzu Makamı”na baktığımda sözler hala çivi gibi ama şarkıların alt yapısında çok ciddi çeşitlenme ve derinleşmeler var. Demini almış Mode XL’de en büyük değişim nedir bu süreçte?

Müziğimiz de bizimle beraber olgunlaşıyor sonuçta. Biz farklı disiplinlerden beslenen bir grubuz. Rapçi kimliğimizin yanı sıra birer müzisyeniz.

“Mevzu Makamı” bir ses sözlüğü niteliğinde. Lügattaki kelimelerin müzikal karşılığı gibi. Bize biraz şarkı üretim sürecinden bahseder misiniz? Belirli bir planlama üzerinden mi ilerliyorsunuz?

Telekinezi’nin varlığını müzikle ispat etmeye çalışıyoruz. 🙂 Şaka bir yana, gerek seslerle gerekse kurduğumuz cümlelerle dinleyicimize farklı deneyimler sunmayı hep hedeflemişizdir. Bu düşünceleri bir çatı altında toplayıp ortaya bir şarkı çıkardığımızda aynı kalitede servis etmeye önem gösteriyoruz. Elimizdeki delilleri titizlikle değerlendiriyoruz.

Mode XL 2

Her biri kendi alanında oldukça yetenekli müzisyenlerle sahne alıyorsunuz. Bu da gruba ayrı bir form sağlıyor. Dinleyici tarafında daha organik bir bağlanma kazandırdığını söyleyebiliriz. Peki, sizin tarafta nedir durumlar?

Sahnede beraber müzik yaptığımız arkadaşlarımız zaten kendilerini ispatlamış insanlar. Bizim için önemli olan bireysel performanslardan çok total müzik. Ortada bir Mode XL sound’u var ve hepimiz onun farkındayız.

“Mevzu Makamı” ile Türkiye’de en çok hip hop albümü olan grup oldunuz. Kendini sürekli aşmaya çalışan bir proje için önemli bir apolet bu. Peki, nedir Mode XL’in gelecek planları?

Elimizden geldiğince, ömrümüz yettiğince müzik yapmaya devam etmek istiyoruz. Sayılarla pek ilgilenmiyoruz aslında, önemli olan nasıl iş çıkardığımız.

Son dönemdeki hip hop sahnesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Biraz tuzlu su yuta yuta yüzmeyi öğrendik gibi. Sahnenin kıdemli oluşumu olarak var mı nasihatiniz?

Nasihat değil de önerilerimiz olabilir. En önemlisi stüdyoda veya sahnede doğru insanlarla çalışmak. Çevrenizde çalışabileceğiniz çok yetenekli insanlar olabilir ancak onlar sizin dilinizden anlamayabilir. En iyi müzisyen doğru iletişim kurabildiğin müzisyendir.

En son video klibiniz “Kimse Karışmasın” single’ına idi. Önümüzdeki dönemde planlanan bir video klip çalışması var mı?

Tabii ki. Yoğun bir dönemdeyiz. “Mevzu Makamı” albümündeki bir kaç şarkı için klip çalışmalarındayız. Ayrıca kısa metraj “Mevzu Makamı” belgeseli de yolda.

Yeni albümle birlikte birçok festivalde ve etkinlikte performans sergilediniz. Gerekçesiyle birlikte en özeli hangisiydi?

Albüm lansman konseri çok güzeldi. Uzun aradan sonra dinleyiciyle buluşmak heyecanlıydı.

Kesinleşmiş etkinlikleriniz var mı? Yakın zamanda nerede sahne alacaksınız? HipHop Jam İstanbul 2015 hakkında ne söylemek istersiniz?

HipHop Jam İstanbul 2015 biz de heyecanla bekliyoruz. Orkestramızla beraber orda olmak bizim için mutluluk verici. Müziğimizin de buralara taşınması yıllarca verdiğimiz emekler adına gurur verici. HipHop Jam İstanbul 2015 için emeği geçenlere şimdiden teşekkürler.