Güney Amerika topraklarının elektronik müzik sahnesine sunduğu en önemli DJ’lerden biri olan Hernan Cattaneo, Depeche Mode ve New Order gibi isimlere duyduğu hayranlığını Frankie Knuckles, Derrick May ve Inner City‘den dinlediği Chicago ve Detroit merkezli house müzik ile birleştirerek DJ’liğe ilk adımını attı. 30 yılı devirdiği müzik kariyerinde bir çok festivalde ve gece kulübünde sahne alan Hernan Cattaneo, 17 Nisan Cuma gecesi Babylon‘da gerçekleşecek performansı öncesinde Rave Mag’ın sorularını yanıtladı.

 

Elektronik müzik piyasasına görece uzak olmanıza rağmen isminizi duyurmayı ve büyük elektronik müzik sahnesinde varolmayı başardınız. Fakat internetin varlığının bunda önemli bir rolü var. Tecrübeli bir DJ olarak yeni DJ ve prodüktörlere tavsiyeleriniz var mı?

Kişilik benim için en önemli unsur. Etrafta birçok DJ var fakat bunların birçoğu sadece trendleri takip ediyorlar. Eğer kendi kimliğiniz olursa, bu sizin diğerlerinden farklı ve daha özel olmanızı sağlar.

Pacha’da resident DJ olarak çalmaya başladığınız günden bu yana DJ sahnesinin dünya çapında nasıl değişikliklere uğradığını gördünüz. Yeni teknolojiler, yeni fikirler, yeni müzik türleri… Sizin en mutlu olduğunuz dönem hangisiydi? Sizin DJ’liğe başladığınız günden bu yana elektronik müzik sektöründeki en önemli değişiklikler hangileriydi?

Ben her zaman mutluydum. Her dönem kendi içinde farklı sebeplerle ilginçti. En büyük değişiklikler tabii ki teknololijik gelişmelerdi ve tabii sosyal medya. Bu DJ’ler için olduğu kadar başkaları için de geçerli tabii.

Dinlediğiniz plaklar, albümler… Sizin için bir albümün, parçanın değerli ve dikkat çekici olması için hangi özelliklere sahip olması lazım?

Benim için müzikte en önemli öğeler groove ve melodi.

Son araştırmalara göre plak satışları son yılların en yüksek sayılarına ulaşmış durumda. Plak kültürünün geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu çok cool bir trend. Gelecekte çok büyük bir değişiklik yaratacağını sanmıyorum fakat bu kültüre bu kadar çok insanın sevgi ve saygıyla yaklaşması çok hoş.

Sizin çalmayı en çok sevdiğiniz yer neresi? Küçük bir kulüp mü, açık hava mı, konser salonları mı yoksa festivaller mi?

Her biri farklı ve hepsi başka bir tecrübe katıyor. Küçük kulüpler daha samimi bir atmosfer ve derin bir müzik tarzı için çok daha uygun. Büyük festivaller kalabalığın hissedildiği ve daha büyük organizasyonlar için ideal.

Bize biraz plak şirketiniz Sudbeat’ten bahseder misiniz? İyi bir gelişim süreci içerisinde ve alternatif müzik sahnesinden yeni isimleri tanımamızda yardımcı oluyor. 2015’te kimlere dikkat etmeliyiz? Bizi heyecanlandıracak yeni albüm ve isimler var mı?

SUDBEATS adını verdiğimiz plak şirketimizin ana toplama albümlerinden bir tanesinin yeni versiyonu üzerinde çalışıyoruz. Bu toplamada dünyanın dört bir yanından yeni prodüktörlerin işlerine yer vereceğiz. Single’lara gelince; Guy J, Roi Okev & Hakimonu, Sahar Z ve daha fazlasının yepyeni parçalarının olduğu büyük bir seçki var.

2015 planlarınızdan bize biraz bahseder misiniz?

Geçtğimiz günlerde Miami Music Week’te mükemmel birkaç gecede çaldım ve şimdi Nisan ayında Avrupa’ya daha sonra da tekrar Güney Amerika’ya Tomorrowland Brezilya’da çalmaya gideceğim. Başka projeler de var ve daha sonra yaz sezonu için yine Avrupa’ya döneceğim.

Delta FM’de sunduğum programımın 200. bölümünü geçtiğimiz günlerde tamamladık. Plak şirketimiz aralıksız ve çok hızlı şekilde büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla bizden gelecek yeniliklere ve sürprizlere hazır olmalısınız.

 Interview in English, please click here to read

Soundcloud | Facebook | Website