O

, elektronik müzik çılgınlığının arkasındaki öncülerden. Bu alanda tek değil fakat en etkili olanı. Hala 30 yıl önce yaptığı parçalarla dans ediyoruz. Geleceğin sound’unu yaratan 75 yaşındaki İtalyan prodüktör, besteci, sarkı yazarı ve son olarak DJ Giorgio Moroder bügüne kadar 3 Akademi ve 4 Grammy Ödülü kazandı. Hatta dördüncü Grammy’sini tüm dünyada başarı kazanan ve müzik listelerindeki uzun süre zirvede kalan Daft Punk’in “Random Access Memories” albümündeki katkılarından dolayı aldı. Elektronik müzik sahnesinin çılgın dedesi, Generic Music’ten merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

Almanya’da geçirdiğiniz 2 yıl boyunca arabanızda yatarken hiç başaramayacağınızı ve müzikten para kazanamayacağınızı düşündüğünüz oldu mu?

Çok zor bir soru. İlk zamanlar biraz para kazanabildiğim icin mutluydum. Çünkü kariyerinize bir yerden baslamak zorundasınız ve bu o kadar da kolay olmuyor. Ancak o zamanlar araba sürebildiğim ve sonrasında eve döndüğüm icin mutluydum. Arabada yatmayı sevmiyordum ama bazen çok geç oluyordu ve içkiyi biraz fazla kaçırdığım zamanlarda arabada yatıyordum. Kışın çok soğuk oluyordu. Ama bir gün Türkiye’de olacağımı ve çok para kazanacağımı biliyordum.

Hahaha sadece Türkiye’de mi?

Hayır, ama en sonuncu olarak evet.

Hayatınızdaki en büyük başarı sizce neydi?

Müzik kariyerim içinde mi?

Bilmem, başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Hit ve popüşer olan şarkılar yapmış olmam ve 30 yıl önce yaptığım şarkıları bugün bir DJ olarak çalabiliyor olmam… Sanırım şimdilik sahip oldugum en büyük basarı bu.

gigorgio_moroder_1

Günümüz elektronik müzik sahnesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hiçbir fikrim yok. Eğer yeni çıkan şarkıları ve neler olduğunu bilseydim çok mutlu olurdum. Simdi yeni çıkan synthsizer’lar ile bir sürü sound’a sahipsiniz ama hiçbiri için “İşte bu geleceğin sound’u!” diyemezsin. Belki farklı tarz bir müzik veya farklı enstrümanların bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir şey olabilir. Ama şimdilik geleceğin sound’u ne bilmiyorum ve bilseydim de bunu sana söylemezdim.

Yeni teknolojilerin elektronik müziğin gelişmesini ve daha çok insana ulaşmasını sağladığını düşünüyor musunuz?

Tabii ki çok daha kolay. 30-40 hatta 50 yıl önce sadece radyo veya televizyon sayesinde müzik dinleyebiliyordunuz. Şanslıysanız bir de 45’likler vardı. Ama simdi internete girdiğinde yüzlerce yeni ve eski şarkıyı dinleyebilmeniz için programlar var. Bu kadar çeşitli şarkıyı dinleme kolaylığından dolayı şimdi müzik açısından harika bir dönem.

Sadece dinlemek icin değil, müzik yapmak icin de öyle mi?

Müzik yapmak her zaman zordu ama şimdi daha ucuza mal olmaya basladı. 30 yıl müzisyenlere, stüdyoya ve tüm o şeylere ihtiyacınız vardı ama şimdi birkaç bin doların varsa bir laptop, bir mikrofon, bir klavye ve kulaklıkla mükemmel sesler ve şarkılar yaratabiliyorsun. Tabii eğer yetenekliysen. Değilsen hala çok zor bir iş.

gigorgio_moroderSiz analog kullanmayı tercih ederdiniz değil mi?

Hayır ben dijitali daha çok severim. Analogla basladim ama dijital sistemleri ilk kullananlardan biriyim. Geçenlerde çok ünlü bir şarkıcı için beste yaparken 80’ler tarzı büyük analog cihazlar kullandım ama genelde dijitali tercih ederim.

Analogun daha iyi olduğunu söyleyeceğinizi düşünmüştüm.

Hayır, analog o zamanlar oldukça ilgi çekiciydi ancak tonlamadan dolayı kullanması oldukça zordu. Ama şimdi dijital bir sistem kullanarak analogmus gibi duyulmasını sağlamak daha kolay. Yani üzgünüm ama ben dijitalden yanayım.

Bu yıl uzun bir aradan sonra yeni albümünüzü çıkardınız. Sıradaki projeleriniz neler?

Albüm 2 ay önce çıktı. Yeni single da iki haftaya çıkacak. Bir video klip çekiyorum ve yeni single da büyük ihtimalle bu ay veya seneye çıkacak.

Bunu duymak süper! Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Not: Giorgio Moroder’ı İstanbul’da görmek istiyorsanız linke tıklayarak destek verebilirsiniz

Interview in English, please click here to read

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=gDXX1GsVBck]