Ülkemiz elektronik müzik sahnesinde de sıkça konuk ettiğimiz Berlin menşeli DJ/Producer bir çok ismin ortak noktası yaptıkları şeyde tekrardan uzak ve yaratıcı olmaları. İşte yeni bir isim daha Berlin elektronik müzik sahnesinde yerini büyütmeye ve iz bırakmaya devam ediyor. Bahsedilen kişi, Daniele Di Martino! Detaylarını aşağıdaki röportajda bulabileceğiniz 3 yıllık elektronik müzik kariyerinde henüz en kalıcı adımını atmasa da Devendra Banhart‘ın ‘Mi Negrita‘ şarkısına yaptığı edit bir anda hit şarkılar arasına girmesi isminin duyulmasını sağladı. İlk EP’sini yakın zamanda beklediğimiz Daniele Di Martino, Boy, Sujtan Stevens, Kings Of Convenience, Soley ve Dillon gibi isimlerin şarkılarına yaptığı edit ve remix’ler ile ayrı bir kulvardan yarışa dahil olduğunu bizlere ispatladı! Daily Beating bölümümüze konuk Daniele’in teşekkür mesajı tarafımızca röportaj olarak karşılık buldu. Buyurunuz;

1. Daniele Di Martino’nun arkasında kim var ve müzik yapmaya nasıl başladın?

Daniele Di Martino bir solo müzik projesi. Ben müzik yapmaya 3 yaşında viyolonsel çalarak başladım fakat son iki yıldır elektronik müzik ile uğraşıyorum.

2. Elektronik müzik ile ilişkinizi nasıl başladığınızdan bize bahseder misin?

Bence bir çok insanda olduğu gibi arkadaşlarımdan duyduğum bir kaç güzel şarkı sayesinde başladı.

3. Elektronik müzik oldukça dallanabilen bir yapıya sahip. Kendi müziğini hangi etiketin altına koyarsın?

Yaptığım müziğin tam olarak Deep House ve Indie House’a oturduğunu söyleyebilirim.

4. İyi bir elektronik müziğin temel ögeleri nedir? Ve sence elektronik müzik üretmek için en önemli şey nedir?

Bunu cevaplaması çok zor çünkü herkes farklı bir tada sahip. Benim için iyi bir basslines ve harika bir groove olduğunu söyleyebilirim. Elektronik müzik üretmek için önemli şeylerden biri özel olmaktır ve başkasına benzer sound’ları kopyalamayı denememektir diye düşünüyorum.

5. Souncloud hesabını incelediğimde daha çok remix çalışmalara yer verdiğini gördüm. Eminim ki kendi müziğini yapmak istiyorsun. Nedir gelecekteki planın bu doğrultuda?

Şuanda ilk EP için çalışmaktayım ve umut ediyorum ki yakında bitireceğim. Aynı zamanda bazı küçük label’lardan yayımlanan başka orijinal şarkılarımda bulunmakta.

6. 10 yıl önce ile karşılaştırdığımızda elektronik müzik ile ilgilenen insanların sayısında ve elektronik müziğin popülaritesinde büyük bir artış görüyoruz. Özellikle Almanya’da bu daha fazla gözükmekte. Bu durum hakkında ne düşünüyorsun?

Bence tüm bunlar normal bir ilerleyiş. Bazı noktalarda her şey kendi ilerleyişi elde eder. Bu sadece zamanın bir sorusudur bize. Bence bu insanlar için güzel bir şey çünkü bu bir endüstri aynı zamanda. Onlar doğru şeyleri yaptıklarını biliyorsa, daha çok insana ve destekçiye ulaşabilir.

7. Berlin sanatçılar için çok fazla ilham sağlayan çok özel bir şehir. Bence harika bir sosyal sistem var Berlin’de. Sen ne düşünüyorsun Berlin hakkında?

Cevaplaması kolay değil fakat Berlin’i oldukça seviyorum. Berlin bir çok yaratıcı insanın ve sanatın bir araya geldiği bir yer. Geleceğin ne kazandıracağını birlikte göreceğiz.

Soundcloud | Facebook | Twitter 

KBP_1114_1