Fotoğraflar: Barış Çağlayan

4

-20 Temmuz tarihlerinde şehri müziğin farklı renklerine boyayan 24. İstanbul Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM’ye konuk olan dünyaca ünlü davulcu Antonio Sanchez, performansı öncesinde bizlere bir yıl gecikmeli gerçekleşen İstanbul konserini, Birdman filmine müzikleriyle nasıl dokunduğunu ve gelecekte projelerini anlattı.

Merhaba Antonio! Öncelikle soundcheck vaktinin bir kısmını bize ayırdığın için çok teşekkür ederim. Dile kolay 5 yaşından beri davul çalıyorsun. İlk sahneni hatılıyor musun? Neredeydin ve sahnede olmak nasıl bir histi?

Merhaba! 6-7 yaşlarımdaydım ve ailemle beraber Meksika’da deniz kenarı bir yerde tatildeydik. Kıyıda bir sahne vardı ve bir müzik grubu çalıyordu. Büyük annem gruba beni işaret ederek davula geçme şansımın olup olamayacağını sormuştu. Grup üyeleri şaşırmıştı tabii, karşılarında küçük bir çocuk vardı! Benimle şakalaşarak davula geçmeme izin verdiler ve grupla beraber Beatles çaldık. Beklenmedik şekilde ilk sahnem buydu ve benim için güzel bir anıydı.

O zamandan bu zamana böyle bir başarı elde edeceğini hayal etmiş miydin?

Genelde imkansız diye bir şey yoktur diye düşünürüm. Çok çalışmayla ve biraz da şansla beraber başarılamayacak bir şey yok bence. Ailem de her zaman bana çok destek oldu ve yaptığım şeye inandılar. Onların da bugünlere gelmemde çok büyük katkısı oldu.

Favori 3 davulcun kim diye sorsam kimleri sayarsın?

Söylemesi gerçekten çok zor! Farklı tarzda birçok müzik seviyorum ve bu da etkilendiğim veya beğendiğim davulcuların sayısını arttırıyor. Şu an aklıma gelenler Tony Williams, Roy Haynes ve Jon Bonham.

Kendi özgün müziğini nasıl tanımlarsın. Kimler ilham kaynağı oldu?

Sanırım buna Geleceğin Cazı diyebilirim. İçinde caz var ama tam anlamıyla bildiğimiz caz değil. Elektronik, rock ve cazın oluşturduğu sentez bir müzik.

Pat Metheny ile çalıştığım için çok şanslıyım. Uzun yıllar beraber müzik yaptık, öncelikle onun bana katkısı çok büyük. Birdman’in yönetmeni Alejandro Gonzalez Inamitu bana ilham olan bir diğer büyük isimdir. Büyük babam Meksika’da çok ünlü bir aktördü, sadece müzik değil birçok alanda bana ilham kaynağı olmuştur.

Antonio Sanchez

Geçen sene 23. İstanbul Caz Festivali’nde yine Zorlu PSM’de bir konser verecektin ancak ülkemizde yaşanan bazı politik durumlar nedeniyle konserin iptal olmuştu. Geçen sene ne hissetmiştin ve 1 senenin arından burada olmak nasıl bir duygu?

Mahvolmuştum! Burada ilk konserimi verecektim, büyük hayal kırıklığı olmuştu benim için. Günümüzde politik durumlar dünyanın birçok yerinde karışık, Amerikada da Trump ile alakalı birçok konu işareti var. İstanbul’da ki ilk konserim bugünkü olacak, oldukça heyecanlıyım ve burada olmaktan çok mutluyum.

Birçok film eleştirmeni Birdman’in başarısının arkasında senin müziğin olduğunu söylüyor. Antonio’nun müziği olmadan Birdman bir hiç yorumu yapılıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz! (Gülüyor) Alejandro ile mükemmel bir uyum sağlamıştık ve çok iyi bir ekip çalışması oldu. Sonuçta başka herhangi bir filmde bu kadar davul duymazsınız. Aslında film davula, davul da filme yazıldı ve dolayısıyla harika uyum sağladık. Bunun sonucunda da Oscarlar ve başarı geldi.

Bu sıralar turnenden dolayı çok yoğun bir programın var. Bu yoğunlukta pratik yapmaya zaman ayırabiliyor musun?

Açıkçası pratik yapmayı unuttum artık (Gülüyor). Uzun zamandır ya sahnedeyim, ya yeni bir kayıt yapıyorum ya da bir proje üzerine çalışıyorum. Davul egzersizleri yapmayalı epey oldu. Projeler ve konserler için o kadar çok davul çalıyorum ki artık sahnede olmak benim için pratiğin bir parçası haline geldi diyebilirim.

Son zamanlarda neler dinliyorsun?

Elektronik ve alternatif solo sanatçı ve grupları dinliyorum. Özellikle Beck ve BBO.

Son olarak gelecek projelerinden bahseder misin?

Yakın zamanda yayınlanmaya başlayacak olan Get Shorty adında bir televizyon programına müzik yapıyorum. Birkaç solo kayıt üzerine çalışıyorum. Prodüktörü olduğum bir çok kayıt projesi var. Gelecek sene Almanya’da WDR Big Band ile beraber bir kayıt yapacağız. Birkaç filme de aynı zamanda müzik yapıyorum bu sıralar. Oldukça yoğun bir programım var, her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor.

Çok teşekkürler tekrar vakit ayırdığın için, seni sahnede görmek için sabırsızlanıyoruz!

Ben teşekkür ederim, umarım beğenirsin!