Kate Bush ile zirveye çıkıp yavaşça unutulan, Lana Del Ray ile günümüzde tekrar değeri verilmeye başlanan; kırılgan, naif, melankolik sesli kadın akımının üyelerinden biri: Sharon Van Etten. Lana Del Ray’e oldukça benzetiliyor, ancak Etten’ın arkasında büyük prodüktörler ve müthiş bir reklam kampanyası yok. Az tanınıyor olmasını buna bağlamak gerekli, zira Lana Del Ray’den çok daha başarılı bir sesi var ve çok daha kaliteli söz yazma yeteneğine sahip.

İngiliz olmamasını şaşkınlıkla karşıladığımız New Jersey, 1981 doğumlu Etten, üniversiteye gittiğinde hayatın güzel ve hüzünlü yönlerini iyi gözlemlemiş olacak ki, bunları müzikle anlatmak istemiş. İlk albümü Because I Was in Love 2009’da piyasaya sürüldü. Pitchfork dergisi 7.7 puan vermenin yanında, “Sharon Van Etten albümün melodilerini minimal ve basit tutmuş, sesini ön plana çıkartmış, gitar ağırlıklı bir uzunçalar bizlere sunmuş.” açıklamasını yapmıştır.

İkinci albümü Epic, 2010 da piyasaya sürüldü. İlk albümü Because I Was in Love’da olduğu gibi bütün şarkıları kendisi yazdı. A Crime ve One Day adlı kayıtları öne çıkan başarılı kayıtlar oldu. Bu aralarda müthiş grup “The National” ile takılan Etten, onlarla birlikte Avrupa turuna çıktı. Onların şarkılarını ve kendi şarkılarını birlikte söylediler.  2012’nin mayısında ise, Crossing Brooklyn Ferry Festival sırasında “Beirut”, “The Walkmen” gibi grupların yanında da ses tellerini yordu.

2012’de çıkarttığı son albümü Tramp, Etten’ın her albümde kendini geliştirdiğinin açık bir göstergesi. Uzunçalar; gelmiş geçmiş en çok satan 200 albümü sıralayan Billboard dergisinin sıralamasında, 75. Sıraya oturdu. Albümden önce çıkan Serpents, tek kelime ile müthiş bir kayıt. All I Can, Give Out, I’m Wrong albümün öne çıkan şarkıları.

NPR Music dergisine göre, “Onun şarkıları aşırı ciddi değil ama içten, onun şiiri lafını sakınmıyor ama apaçık da değil ve onun zarif sesi; hüznüyle birlikte içinizi törpülüyor.” NPR Music, bana söyleyecek söz bırakmamış. Tek söylemek istediğim, arkasında çok büyük bir reklam kampanyası olmadan bir şeyler yapmaya çalışan bu kadına bir şans verin, pişman olmayacaksınız.

“Serpents”:

“One Day”: