Replikas, Türkçe Rock Müzik adına yüreklerinde durağan bir duygu seli barındıran özgün ve kaliteli bir grup.

Replikasband olarak Twitter’dalar. Özlüyoruz her zaman varlıklarını.. boş boş otururken, hem de hiç rock müzik sevmezken dahi ayrı bir kulvarda tutup dinlenesi, manaları yerine oturtan değerli kişilerden kurulu bir oluşumdur.

1993 yılında Gökçe Akçelik, Barkın Engin ve grubun yetenekli, sahneye karşıdan baktığımızda ortada ve arkada yer alan davulcusu Orçun Baştürk tarafından kurulmuştur. Gruba, aradan 5 sene geçtikten sonra Selçuk Artut, sound’u bozmadan kendi rengini de katarak dahil olur. 2 sene daha eklersek üzerine Ocak 2000 gibi Erden Özer Yalçınkaya ile 2005’e kadar devam eden bir birliktelik olur. Son değişim olan Burak Tamer ile grup bugünkü halini alır.

Henüz 1 tane albümleri bile yokken İstanbul gece hayatında hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi kazanmayı başaran grup, ilk albümleri olan ‘Köledoyuran’ı 15-20 gün gibi kısa bir zaman aralığında Ada Müzik Stüdyoları’nda hayata geçirirler. 8 Eylül 2000’de yayınlanan albüm, Roll Dergisi ve Porttakal.com da yılın en iyi yerli albümü seçildi. Yurt dışında, mesela Avrupa’da hatta taaa  Amerika’larda olgun bir dinleyici kitlesinin de ilgisini çekmeyi başardı. Müzik yazarları falan o ara Replikas’ı çok sevdi. Bazı underground plak şirketleri tarafından satışa da sunuldu.!Amerika da yayın yapan WXYC adlı radyoda 2 numaraya kadar yükseldi. Village Voice dahil bir sürü dergide röportajları yayımlandı.

Maruf diye bir film vardı mesela. 2001’de Serdar Akar’ın yönettiği. Onun da müziklerini yaptılar. O da güzel oldu.

Sonraki albüm kayıtları hemen 2001’de yine Ada Müzik Stüdyolarında alındı. Temmuz 2002’de de yayımlandı. İlk klip ‘Kör Taşın Kıyısında’ adlı parçaya çekildi.

Grup, daha önceleri Sonic Youth ve Pussy Galore gibi isimlerle çalışan Wharton Tiers prodüktörlüğünde Mayıs ayında piyasaya sürülen üçüncü albümü yine Ada Müzik Stüdyolarında kaydetti. ‘Dayan’ ve ‘Gece Kadar Rahatsız Etmiyor’ albümün klipli parçaları oldu. Grup o aralar Kutluğ Ataman’ın ”İki Genç Kız” isimli filminin müziklerini de hazırladı ve bu çalışmalarıyla 38.Siyad ödüllerinde ”En İyi Müzik” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Replikas, Fatih Akın’ın bizlere mal ettiği Ortadoğu ve Balkan’ların en iyi diskografik belgeseli olma ihtimali yüksek olan”Crossing The Bridge” de yer aldı.

2006 yılında “Maruf” ve “İki Genç Kız” filminin müzikleri “FM” adı altında Pozitif etiketiyle yayınlandı.

2007 yılında ilkokul çağında çocuklara müzik yoluyla eğitim vermeyi amaçlayan “Rock Sınıfı” isimli CD’de Cahit Berkay ile birlikte “İlkçağda Anadolu Medeniyetleri” adlı parçayı yorumladılar.

Grup son olarak 2008 Kasım ayında ‘Zerre’ albümünü çıkarttı. Gökçeada’da eskiden yarı açık cezaevi olan bir bina stüdyoya dönüştürülerek kayıtlar gerçekleştirildi. Tüm müzik prodüksiyon ve miks süreçleri Replikas üyeleri tarafından gerçekleştirilen ve mastering’i New York’ta daha önce Radio 4 Franz Ferdinand,Animal Collective  The Liars, Trans-Am gibi grupların çalıştığı “West West Side” mastering stüdyolarında yapılan albüm Peyote Müzik tarafından yayınlandı. Albümün ilk videosu yönetmen Eralp Vardar tarafından “Bugün Varım Yarın Yokum” isimli şarkıya çekildi.

Grup, altıncı stüdyo albümleri olan ‘Biz Burada Yok İken’i Ada Müzik etiketiyle 4 Nisan 2012’de yayınladı. 7 yeni şarkıdan oluşan “EP No: 1” ise Mayıs 2013’de yayınlan son çalışmaları oldu.

20 yıldır Türkçe rock müzik sahnesinde yer alan Replikas, Rock’n Coke Coca Cola Sahnesi’nde 8 Eylül, yani Prodigy ve Jamiryo günü 16.30 da bizlerle buluşacaklar.