2000 yılında bizler milenyum çağına girdiğimiz için pek mutlu olurken Londra’da 6 genç yetenek, gerilere gidip, folklorik doğu avrupa, Seferad ve Aşkenazi halk müziğini caz ile harmanlamaya başlamışlar. Grubun Londra’dan çıktığını düşünürsek hiç müziklerini dinlemeden bile +1 olarak önde başladıklarına dair tahminler yürütebiliriz.

Adının anlamı Yidiş dilinde “aman tanrım” olan grubun müziklerini dinlediğinizde oy vavoy demekten kendinizi alamıyorsunuz. Folklorik ve enstrümantal açıdan çok zengin şarkılar üreten grubun şarkılarının bir başka özelliği, bilgisayar başında dinlendiğinde hüzünlendirirken canlı performanslarında aynı şarkı ile coşturmasıdır. Nasıl olduğunu siz de anlamıyorsunuz ama insanın çok hoşuna gidiyor.

Grubun ilk albümü “Digital Folklore” daha çok doğu melodileri ve Türk müziğine benzerlik gösteren ritmler içeren şarkılardan oluşuyor.

2002’de çıkardıkları bu albüm ile kendilerini tanıtmaya başlayan grup 1 yıl sonra, Digital Folklor’de bulunan 5 şarkıya 6 tane daha ekleyerek ikinci albümleri Laughter Through Tears‘ı çıkarttılar. Bu başarılı albüm ile asıl dinleyici kitlesine ulaşmaya başlayan Oi Va Voi, 2-3 şarkılık grup olmadıklarını gösterirler. Bir çokları için Oi Va Voi’un en başarılı albümü olan Laughter Through Tears bu başarısında KT Tunstall’ın yorumunun etkisinin bulunduğunu da söyleyebiliriz.

2007’de çıkardıkları kendi isimlerini taşıyan Oi Va Voi albümü, çıtaları bir hayli yükselttikleri bir önceki albümleri Laughter Through Tears’dan sonra insanları hayal kırıklığına uğratmış. Bazı eleştirmenlere göre “zar zor ayakta duran” albüm, yine de kendini unutturmayan şarkılara sahip. Mesela ‘Yuri’ gibi.

Grup 2009’da 4. albümleri Travelling the Face of the Globe ile kendilerini aşmış bir şekilde geri döndüler. Bu albüm ile eski sadık hayranlarını kendilerine bağlamanın yanı sıra bir çok yeni dinleyiciye ulaştılar. Bütün şarkıları güzel olan albümler kategorisine yüksek sıralardan giriş yapan albüm arşivlenerek yıllar sonra da dinlenmeyi hak ediyor.

Rock’n Coke 13’de bizi nasıl bir konser bekliyor?

Şimdiye kadar Türkiye’ye sadece İstanbul ile sınırlı kalmayıp, hatırı sayılır derecede gelen grubun geçmiş konserlerine ve dinleyici tepkilerine bakacak olursak konserlerin her biri birbirinden başarılı geçmiş diyebiliriz. Türkiye’de çok sevilen grubun coşkulu sahne performansını Rock’n Coke’da da göstereceğine inanarak ortamın enerjisine uyum sağlayacağını düşünüyoruz.