2005 yılında çıkardıkları ilk albümleri The Back Room ile alternatif rock dünyasına hızlı bir giriş yapan ve arkasından gelen An End Has a Start ve In This Light and on This Evening albümleri ile rock dünyasının karanlık ama parlayan cool adamları olan Editors, Joy Division’a benzerliği ile dikkatleri üzerine çekerek kendine has bir dinleyici kitlesi oluşturmayı başarır. Dört yıllık bir aranın ardından gelen son albümleri The Weight of Your Love’ ın dünya turnesi kapsamında Rock’n Coke sahnesinde ikinci kez bizlerle buluşacak olan Editors, Tom Smith’in yerinde duramayan halleri, insanın içini titreten sesi, dinamik gitarları ve akıcı syntheziersları ile unutulmaz bir konser izleyeceğimizin garantisini verebilirim.

Editors’ın 2006 yılında ki Rock’n Coke performansının olaylı geçtiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Türkiye’de ki ilk konserini verecek olan Editors’dan o zamanlar belli bir kitle haberdardı. Placebo’dan önce sahne almışlardı ve karşısında ki kitlenin sabırsızlıkla Placebo’yu beklediğini fark eden Tom Smith,“Placebo’yu beklediğinizin farkındayım ama çalacak bir kaç şarkımız daha var, bu yüzden de ne yazık ki biraz daha beklemek zorunda kalacaksınız” diyerek, böyle bir kitle karşısında dağılmadan sonuna kadar aynı çoşkuyla çalmaya devam ederek, ve daha sonra gitarını çıkarıp seyirciye fırlatarak konseri sonlandırmıştır. Bu olay önümüzde ki konserinden böyle geçeceği anlamına gelmiyor. Çünkü bu sefer sahnede daha güçlü bir Editors ve karşılarında bilinçli bir kitle olacak.

Yeni albümden, Papillon, Bullets ve Munich gibi hit parçaların yer aldığı bu performansı kaçırmamanızı öneririm.Bu yaz, Werchter, Lowlands, Reading ve Hurricane gibi büyük festivallerde de sahne alan Editors’ı ilk kez izleyecek olanlar Glastonbury, performansını izleyerek konsere hazırlık yapabilirler. Başka festivalin videosunu değil, canlı kanlı izlemek istiyorum diyorsanız 7 Eylül Cumartesi günü saat 17.30’da ana sahnede buluşalım.