2 yıl aradan sonra uzun yıllar devam eden Coca Cola-Pozitif işbirliğinin sona ererek Showhow ve Sziget organizasyon ortak çalışması ile daha iddialı bir şekilde karşımıza çıkan Türkiye’nin en büyük açık hava festivali Rock’n Coke dün itibari ile kapılarını dinleyicilere açtı. Aslında resmi olarak kampı seven insanlara desek daha doğru olur. Nedeni için sizi aşağıya alalım;

Genel olarak dünyadaki 3 günlük festivallerin alışa gelmiş zaman çizelgesi dışında bir program ile karşımıza çıkan Rock’n Coke, ilk günde sadece iki sahnesi Party Arena ve Şehir Sahnesi’ni açık tutarak geçti.  Cuma günkü yoğunluğu azaltmak için bir manevra gibi gözükse de bu Pazar günü hatta Pazartesi’nin erken saatlerine sarkan The Prodigy, Ellie Goulding ve Netsky gibi isimlerin performans saatleri dinleyici sayılarını olumsuz etkileyecek gibi gözüküyor.

Peki ilk gün neler olup bitti Rock’n Coke Kasabası’nda? Saat 17.00’da başlayan servislerin yazlığa giden İstanbulluların yoğunluğu ile trafiğe takılan kasaba sakinlerinden dolayı (ki buna ben de dahilim) Berke Yavuz DJ Set ve Fakap performansları yeterli ilgiyi görememiş. Ben de festival alanı turumu atarken önce Şehir Sahnesi’ndeki Kadir Has Üniversitesi üyesi DJ Orhan Aygenç’in performansı ile açılışı yapmış oldum. Erkenden gelelim, kasabamızı sevelim coşkusundaki üniversite gençliğine Taksim’e gitmenize gerek yok eğlence burada ayarında, warm-up’ın warm-up’ı kalitesinde bir zıplama çalıştırmasında bulundu DJ Orbay Aygenç. Hemen sonra Party Arena’da doğum tarihlerinden memnun olmayan, The Beatles’ın sıra arkadaşı olmayı hak etmiş Meat The Beetles ile karşılaştım. Zilyon tane bu yolda yürümeyi hayat felsefesi haline dönüştürmüş grup olmasına rağmen şarkıların orijinal hallerine sadık kalıp kendi yorumlarını ufak ufak araya serpiştirerek cover’layan grup, müzik kasabasında her şeye ( Tarık Mengüç dahil!) yer olduğunu güzel bir performans ile bizlere gösterdi. Meat The Beetles sonrası dikey geniş yaptığımız ve Party Arena çadırındaki doluluk oranından da anlaşılan BeeGee performansı bu yıl Tomorrowland’a gidemeyen ve yine after movie videosunu izledikten sonra ahh’lar vahh’lar eşliğinde kalp krizi geçirecek kasaba sakinlerini 2 saatliğine Belçika topraklarına vizesiz sokmayı başardı.  Eş zamanlı olarak Şehir Sahnesi’ndeki Bob Marley belgeseli ise dans etmek ve üşümek arasında kalıp ‘Belgesel izlesek mi?’ diye çıkagelen arkadaşı reddedemeyen küçük bir topluluğa hitap edebildi ancak. Saatin ilerlemesi ve Cumartesi günkü programın yoğunluğunu düşünecek bilinçsizce çadırın yolunu tuttum Berlin yüzlü DJ’imiz Alican ve The Garden Festival fatihimiz Orkun Özdemir’den özür dileyerek.

Hava kararınca bastıran soğuk yüzünden ısınma turunu bile zor tamamladığım Rock’n Coke birinci gününde şimdilik bu kadar!