E

lvis, The Beatles ve Rolling Stones dahil her türlü janradan gruba örnek olan efsanevi müzisyen Chuck Berry, 90 yaşında Missouri’deki evinde hayatını kaybetti.

Bir janranın yaratıcısı. “Maybellene”, “Roll Over Beethoven”, “My Ding-A-Ling” gibi parçalarla müzik dünyasını baştan aşağı değiştiren bir dahi. “The Duckwalk” ile sahne performansını baştan yaratan bir ikon. Voyager ile uzaya kadar uzanan bir kariyer: Charles Edward Anderson Berry

1927 doğumlu Chuck Berry, müzik dünyasının belki de en büyük ikonlarından biriydi. 1950’de kariyerine başlayan efsane, ’55 yılında Muddy Waters ile tanışmasından itibaren dünyanın en önemli müzisyenlerinden biri haline gelmişti. “Maybellene”, “Sweet Little Sixteen”, “Johnny B. Goode”parçaları ile tarihe damgasını vuran sanatçı, ’84 yılında Grammy tarafından “Yaşam Boyu Başarı” ödülüne layık görülmüş, ‘86’da ise “Rock and Roll Hall of Fame Museum”a kabul edilen ilk isimlerden biri olmuştu.

Bugün, adına “Hail! Hail! Rock’n’Roll” gibi muhteşem bir belgesel çekilen, John Lennon tarafından “ Rock ‘n’ Roll’un adı değişitirilecek olsa Chuck Berry olurdu.” sözleriyle taçlandırılmış, “Johnny B. Goode” ile Voyager’la uzaya kadar uzanmış bir efsaneyi uğurluyoruz.

“Rock’s so good to me. Rock is my child and my grandfather.”