Ö

ncelikle iyi bir haber verelim. Dikkatli muhabirlerin radarına takılmayan bazı hikayeler konusunda detay bulmak hala çok zor. Özellikle de 90’lı yılların büyülü yıldızlar atmosferinden bize ulaşmayan çok fazla sır var. Yani bazen araştırmalar 5 dakikadan daha uzun sürebiliyor. (Hala!) Biraz emek harcayıp, parçaları birleştirince de ortaya Madonna ve Tupac’ın hikayesi çıkıyor. İkisi de 20’li yaşlarında, kariyerlerinin zirvesinde ve tüm dünyanın gözlerini üzerinde taşıyan gençlerdi… İlişkilerinden geriye Tupac’in yazdığı bir mektup ve Madonna’nın sürekli küfür ettiği David Letterman programının meşhur videosu kaldı.

Tupac Shakur, hapisteyken, Madonna’ya bir mektup gönderiyor. Tarih: 15 Ocak 1995… Bu mektup bir ayrılık mektubu. Kariyerinin zirvesinde olan iki sanatçının ayrılık nedeni ise ön yargılar, ırk ve hedef kitle farklılıkları… Tupac, Madonna’nın beyaz bir kadın olarak, siyahi bir erkekle birlikte olmasının “Özgürlük” ve “Çılgınlık” olarak kabul edilebileceğini fakat kendisi gibi bir rapçinin, beyaz bir kadınla birlikteliğinin asla hoş karşılanmayacağını, hitap ettiği ve birlikte yürüdüğü insanlara ihanet gibi görüneceğini yazarak Madonna’dan ayrılıyor.

“Bed Time Stories” ve “Erotica” arası bir yerde: Tupac

Mektuptan tam bir sene önce, yani 1994 baharında, Late Show With David Letterman, Jay Leno ile ciddi bir yarış halindeydi. Yapımcılar paniklemiş olacak ki unutulmaz dakikalara imza atmaya karar verdiler. Bunu da Madonna ile yapacaklardı. David Letterman’in meşhur çağrısından sonra siyah elbisesi ve altın kolyesiyle sahneye gelen Madonna, daha önce hiç görülmemiş bir tavırla ekrana geliyordu. Madonna, daha ilk saniyede Letterman’a külotunu hediye etti ve programın başından sonuna kadar her cümlesine bir küfür ekledi. Daha sonra program yapımcılarının bu şekilde olmasını tercih ettiklerini itiraf eden Madonna, “Programın akılda kalmasını istediler, zorladıkça zorlamam gerektiğini söylediler.” açıklamasıyla neden olağan dışı bir halde karşımıza çıktığını netleştirdi. Fakat 2015’e geldiğimiz zaman 1994 baharını hatırlayan Madonna, tek bir şey söyledi. “O zamanlar Tupac ile çıkıyordum ve beni hayata karşı çok doldurmuştu. Kendimi gerçek bir ‘gangsta’ gibi hissediyordum.” itirafını yaptı.

giphy

Madonna’nın o dönem bir seks sembolü olarak piyasaya sürülmesi, 92 yılında çıkardığı albümün “Erotica” ve bir sonrakinin ise “Bedtime Stories” olmasına bakarsak, Tupac, Madonna’nın kariyerinde bir PR çalışması da olabilir. Madonna bununla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Fakat gönül eğlendirdiği genç adam, hapisten ona sade, net ve tüm hislerini ortaya koyan bir mektup yazdı.

Mektuptan 18 ay sonra Tupac, Las Vegas’taki Mike Tyson maçının ardından, otoparktan çıkarken arabanın içinde öldürüldü.

Gotta Have Rock and Roll satışlarında açık arttırmaya çıkarılacak mektup için belirlenen ilk fiyat yüz bin dolar!

Meşhur mektuptan bazı alıntılar:

“Bunu yazabilmek için çok bekledim. Özellikle de tüm soruları cevaplamak için bekledim, böylece hiçbir sorunu cevapsız bırakmayacaktım. İlk ve en önemlisi; senden özür dilemeliyim çünkü senin de söylediğin gibi ben hiçbir zaman olabileceğimi çok iyi bildiğim o arkadaş olmadım.”

“Senin için siyahi bir adamla görülmek hiçbir açıdan kariyerini tehlikeye atmayacaktı, olsa olsa senin daha serbest ve heyecan verici gözükmeni sağlardı. Fakat benim için, en azından eski anlayışıma göre durum farklıydı. İmajımdan ötürü, beni ben yapan insanları hayal kırıklığına uğratacağımı sezdim… Seni asla üzmek istemedim…”