Re:Generation Music Project farklı türlerde müzik yapan 5 dj ve alanlarında saygı duyulan isimler olan 5 müzisyenin birlikte müzik yapma hikayesi…

Skrillex + Rock  (ft Members of The Doors))

Pretty Lights + Country (ft LeAnn Rimes and Dr. Ralph Stanley )

Mark Ronson + Jazz (ft Erykah Badu, Trombone Shorty, Mos Def, Zigaboo Modeliste, and Members of The Dap Kings )

Dj Premier +  Classical (ft Nas and The Berklee Symphony Orchestra)

The Crystal Method + R&B (ft Martha Reeves and The Funk Brother

Amir Bar-Lev‘in yönetmenliğini yaptığı belgeselin sürükleyici bir kurgusu var. Hikayeler kesik kesik ilerliyip, şarkıların yapım aşamalarını izlemek insanda olayı sahiplenme hissine sebep oluyor. İlk olarak Skrillex’i, The Doors’un üyeleri ile görüyoruz. The Doors’un elemanlarını müzik yaparken görmek, heyecanlandırıcı. Tabii ki onları izlerken kertenkele kralı düşünmemek elde değil. Şarkıda herkes kendi kimliğini ortaya koymuş ve çok eğlenceli bir parça çıkmış ortaya. Daha sonra Mark Ronson prodükrörlüğü ile, Erykah Badu’nun müthiş sesinin bir araya gelmesinin keyfini sürüyoruz. Profesyonellerin nasıl çalıştığını görmek güzel, Dj Premier yanına Nas’ı alarak Berklee Senfoni Orkestrası ile yaptığı şarkı aslında onun klasik müzik dünyası ile tanışması ve olayları kendi bildiği şekilde yönetmesidir ki bu tam da belgeselin genel sunumunda yer alan Dj Premier’e göre bir iş. Pretty Lights, LeAnn Rime’in vokalleri ve biraz asabi gözüken  Dr.Ralph Stanley’in hüzün dolu sesi ile bildiğimiz Pretty Light çizgisinde birleştiriyor, projedeki en sevdiğim şarkı da buydu. The Crystal Method da Martha Reeves ile farklı dünya keşfine çıkıyor R&B ve electronicanın birleşimi tam anlamıyla tatmin edici olmuş.

Belgesel, projenin kendi sitesi olan  regenerationmusicproject adresinden izlenebiliyor. Buradan belgeselin soundtrackini de indirilebiliyor, bunun yanında parçaların birer remixleri de var. Belgeselde hiç yer almayan bu remixlerde müziğin dengesini biraz değişiyor. Misafir büyükler biraz daha geri çekiliyor, özellikle The Cyrstal Method’un Static Revenger Remix’i şarkının kendisinden daha güzel olmuş.

Re:Generation Music Project güzel bir iş olmuş. Keyifli bir 1,5 saat geçirmek için iyi bir alternatif olarak göze çarpıyor.