2

007’den beri bağımsız müzik piyasasının gücünü kutlamak için düzenlenen Record Store Day, bu sene 16 Nisan’da Metallica‘nın elçiliği altında kutlanacak. Bu önemli güne biz de ilgiliz değiliz, İstanbul’da da var.

Record Store Day, müzikseverlerin bayram günüdür. Festival tadında geçen gün, plak dükkanlarını, müzisyenleri ve müzikseverleri kaynaştıran kutsal bir gündür aslında. 2007’den beri kutlanan Record Store Day bu sene Metallica’nın elçiliği altında gerçekleşiyor. Metallica, 16 Nisan’da Kill ‘Em All ve Ride The Lightning albümlerinin remastered versiyonlarını piyasaya sürecek.

Tabii gün sadece Metallica ile sınırlı kalmayacak. Başta David Bowie olmak üzere, bu sene kaybettiğimiz önemli müzisyenlerin anısına da kutlamalar yapılacak. Ölümleri ardından son defa bir plaklarını eline geçirmek isteyen bir çok müziksever plak dükkanlarına koşacak.

Peki Record Store Day 2016’da hangi gruplar ne yayınlayacak? Şöyle bir listeleyelim:

David Bowie – The Man Who Sold The World (Rhino)

Johnny Cash – All Aboard the Blue Train (ORG Music)

Madonna – Like A Virgin and Other Hits (Rhino/Warner Bros.)

Outkast -Elevators (Legacy)

John Frusciante – N/A

 

İstanbul’da Ne Olacak?

İstanbul’un vazgeçilmez plak dükkanlarından KontraPlak tabii ki boş durmuyor. Gün boyu yerli sahneden isimlere verecek olan KontraPlak tam bir bayram yeri olacak. KontrPlak’ın programı şöyle.

 

Son olarak Foals‘un Record Store Day 2016’ya özel çıkardığı parçası Rain‘i dinlemek isteyenleri aşağıya alalım.