M

ayıs ayı sonunda Primavera Sound ile bahara veda eden Barselona toprakları üç hafta sonra bu sefer müzik sahnesinin bir diğer büyük organizasyonu Sonar ile yazı karşılıyor. ‘Sonar Day’ ve ‘Sonar Night’ olmak üzere iki farklı yüze sahip olan festival, bir yandan uluslarası konferanslarda yaratıcı teknoloji ve etkileşimli platformları bir araya getirirken diğer yandan da müziğin en uç noktalarına ulaşarak elektronik uzantılı bir kurgunun köşelerinden yer kapıyor. Sezonun en önemli buluşmalarından biri olan Sonar, bu yıl vitrinine The Chemical Brothers, Duran Duran, Skrillex, FKA twigs, Asap Rocky, Flying Lotus gibi isimleri yerleştirmiş.

Barselona şehrinin dinamik ve kozmopolit yapısıyla organik bir bağ kuran Sonar, 8 farklı sahnede günün 19 saatine yayılan müzik eşliğinde üç gün boyunca yaklaşık 90 bin katılımcıyı ağarlayacak. Teknoloji ve girişimcilik tarafında sektör ile katımlıcıları bir araya getirecek olan Sonar, müzikal tarafta bir yandan kıdemli isimleri ağırlayıp diğer yandan lokal sanatçılarla birlikte müzik sahnesinde ilk adımlarını atan bir çok yetenekli projeyi festival katılımcılarıyla buluşturacak.

Barselona’nın kumsal, bar, teras, park, gece kulübü ve galerilerine yerleşecek olan Sonar, bu yıl 11. kez SonarDôme sahnesinde Red Bull Music Academy sanatçılarını ağırlayacak. Red Bull Music Academy bünyesindeki 29 ismin performans sergileyeceği SonarDôme sahnesi, kurgusu gereği bir çok sürprize ve keşfe açık bir hal alıyor. Ayrıca bu yıl ülkemiz sınılarından mayıs ayında Devonali Records etiketiyle ilk albümü ‘Bastards’ı yayınlayan Ah! Kosmos da RBMA bayrağı altında performans sergileyecek isimler arasında yer alacak.

Üç gün boyunca şehrin tüm ana damarlarına yayılayacak Sonar, beraberinde bir çok yeniliği de getirerek katılımcı ve sanatçılara özel hatıralar bırakacak. 

Not: Sonar 2015 ile ilgili gelişmeleri günlük olarak Rave Mag sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz. 

Lineup Sónar Barcelona 2015 from Sónar on Vimeo.