Nicki Minaj, “Anakonda” klibinde Friends’den tanıdığımız Janice gibi çığlık çığlığa bağırmazken ve hatta Nicki Minaj diye biri yokken, ekranda dev popolar miksere atılmış gibi dönmüyorken, biz daha çocuk sayılırken, müzik için hiçbir çıplaklık, güzel popo, porselen makyajlar gerekmiyordu. Eğer müziği seviyorsak dinliyorduk, sevmiyorsak kapatıyorduk.

Şimdi hem geçmişe gidelim ve müziğin sadece yetenekle yürüdüğü günlerden, çiçek gibi kadınlara ve şarkılarına bakalım hem de günümüzde hala saçmalıklara ihtiyaç duymadan bizi mutlu etmeyi başaran yetenekleri hatırlayalım. Neyse ki bu isimler sadece bu listeyle sınırlı değil…

 

1. Sinead O’connor – “You Made Me The Thief Of Your Heart”

Kendisi her zaman yükseklerde uçan Sinead, In The Name Of The Father için yaptığı şarkı ile karşınızda. Sesinden ve yeteneğinden başka sergilediği hiçbir şey yok ve buna rağmen gözünüzü kırmadan bu performansı izleyebilirsiniz.

 

2. Alanis Morisette – “Ironic”

Arabasına kendinden iki tane daha alıp yola koyulan Alanis Morisette, bu klibiyle sadece şarkıyı sevip yollara koyulmamızı bize öğütlüyor. Rahatsız edici hiçbir şey yok.

 

3. Natalie Imbruglia – “Torn”

Kalbi kırılan her genç kız bir kez Torn dinlemiştir mutlaka. Natalie gibi ayrılığın bu denli saf anlatıldığı günlerde değiliz. Şarkı da çok iyi cidden.

 

4. Ella Eyre – “Deeper”

Gencecik yaşına, muazzam sesine rağmen Ella, kliplerinde her şeyi dozunda tutmayı seçmiş. Sesine hayran olmamak imkansız. Sevimli sevimli dans eden çifte de buradan selam olsun.

 

5. Fiona Apple – “Fast As You Can”

Yıl 1999’du ve Fiona Apple inanılmaz bir hızla şarkı üretiyordu. Zamanın hep dışındaymış gibi hissettiren Fiona Apple’ın Fast As You Can şarkısıyla sizi baş başa bırakıyoruz.

 

6. Tori Amos – “Caught A Lite Sneeze”

Tori için söylenecek çok fazla söz yok. Saf yetenek, muhteşem şarkılar. Ona piyanoyu verin size tüylerinizin ne zaman diken diken olacağını söylesin. Şarkının sözleri yasak aşkı anlatıyor. Rahatsız olan çıkabilir.

 

7. Joan Osborne – “One Of Us”

Bu şarkı Vatikan’ı biraz kızdırdı. Her ne kadar sözleri tartışmaya çok açık olsa da bu şarkıya ve Joan Osborne sadeliğine hayran olmamak çok zor.

 

8. Amy Winehouse – “Back To Black”

İçinde bulunduğu durumu anlayabilmek zor ama tahammül edemeyeceği şeyler olduğunu tahmin etmek kolay. Amy, kusursuz müziğine veya sahnesine değil tüm zararı kendine verdi.

 

9. Agnes Obel – “Dorian”

İskandinav topraklarından bize seslenen Agnes Obel, profesyonel çizgisinden ayrılmadan, muazzam ve kaliteli besteler yapmaya daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizde de konser veren Agnes’in tekrar gelse ne de güzel olur!

 

10. Daughter – “Youth”

Eskiden Ben Howard’ın vokali olarak sahneye çıkan Daughter’ın vokali Elena Torna, sesi ve gitarıyla harikalar yaratıyor. Net, pürüzsüz sesi ve kahkülleri ile sizi baş başa bırakalım.

 

11. Lyyke Li – “Gunshot”

Yine kuzeyden gelerek bizleri güzel müzik, iyi bir estetik anlayışı ve kaliteli işlerle buluşturan Lykke Li, dünyanın bütün arka bahçelerini gören kadınlara sesleniyor.

 

12. Whitney Houston – “I Have Nothing”

2012 yılında aramızdan ayrılan Whitney Houston, hem tek başına hem de arkadaşlarıyla (Faith Evans mesela) yaptığı işlerde sesiyle savaşları bitirecek, küsleri barıştıracak, hiç aklınızda yokken sizi aşık edecek bir güce sahipti. Ekrana sırıta sırıta bakmak da bizim işimizdi.