Üstün ırk diye adamlara boşuna demiyorlar. Sinema, edebiyat (özellikle polisiye) konusundaki fark yaratan üretkenlikleri, uzun bacak boyları, iyi kalpli olmaları derken İskandinavları öve öve bitiremeyiz. Müzikte nasıl başarılı olduklarını da size anlatalım dedik.

Fazla oksijen, temiz hava, karanlık gök, sıcakkanlı insanlar, yetenek, sevgi, saygı, evlerde toplanıp şarkı söylemeler, çoluk, çocuk tombalak konsere gitmek, keçi kafası yemek, merdivensiz kuleler inşa etmek (bkz: Round Tower)  gibi gibi şeylerin müzikle birleşmesine hazır mısınız?

1. Robyn

Royb gibi hem olgun hem enerjik hem de muazzam sese sahip bir pop divaları var. Bir de Robyn’in giydiği platformvari topuklu ayakkabılar ve birbirinden ilginç kıyafetleri tanıma şansını sundular.

2. Ane Brun

Ane Brun gibi kadife sesli, uykusuz gecelere ninni olan alternatif bir sanatçıları var. Ane Brun tek kelimesiyle büyülüyor ve hem mavi gözlerinde hem de sesinde kayboluyorsunuz.

3. Röyksopp

Dans ederken ağlatan Röyksopp da İskandinav gençler. Bu kadar uzun olup bu kadar iyi müzik yapan başka biri olarak aklımıza bir de Freddie Mercury geliyor. Röyksopp’a İskandinav devleri diyebiliriz.

4. Sigur Ros

Dünyanın en iyi klibini bizlere armağan eden Sigur Ros’a sahip İskandinav müziği. Aloo?!?! İşte size onların dilinde teşekkür etme fırsatı; “Takk!”

5. Seabear

Evlerde çocuk çoluk tombalak müzik yaptıklarını söylemiştik. İşte onlardan biri de Seabear adlı grup.Bu içli ama eğlenceli notaları onlardan başka kimse bir araya getiremezdi.

6. Lykke Li

Lykke Li, İskandinav müziğine bir örnek. Aynı zamanda da dertlerini hem sözleri, hem dansları, hem ritimleriyle net bir şekilde anlatabildiklerinin kanıtı… Kasılmalara gerek yok! Melankoliyi Lykke Li’ye sorun!

7. Fever Ray

Fever Ray gibi duyarlı ve yetenekli bir sanatçı! (dinlediğiniz dizilerdeki tüm ruh hastası şarkıları bu kadın yapıyor) Mesela Breaking Bad!

8. Björk

Björk dediğimiz kişi dünyanın en başarılı kadın solistlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kabul edin veya etmeyin; O bir efsane!

9. The Cardigans

90’lı yıllara damgasını vuran The Cardigans’ın bir İsveç grubu olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Lovefool ve Favourite Game şarkılarını yapanlar İsveç’ten! Nasıl bilmezsiniz ya?

10. Oh Land

Bitmek tükenmek bilmeyen bir sahne enerjisine sahip olan Oh Land. Royal Swedish Ballet öğrencisi olarak hem dansı hem müziğiyle kalbimizi fethetmemesi imkansızdı zaten.