19

Temmuz Çarşamba günü Tel Aviv’de sahne alacak olan Radiohead, bu konserle ilgili olarak bir süredir eleştiri oklarına tutulmuştu. İsrail ve Filistin arasındaki durumun ışığında bir çok sanatçıdan açık mektup gelmesi, verdikleri son konserde art arda Filistin bayrakları açılması gibi olayların ardından, grubun frontman’i Thom Yorke’dan bir açıklama geldi!

Bir süredir tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıkan Radiohead‘in Tel Aviv konseri, hem Roger Waters ve Thurston Moore gibi isimlerden gelen ve konseri iptal etmeleri yönündeki açık mektuplar, hem de grubun Glasgow‘daki TRNSMT festivalinde açılan Filistin bayraklarıyla gündeme gelmişti. Konuyla ilgili olarak kendisiyle doğrudan iletişime geçilmediğini söyleyen grubun esas adamı Thom Yorke, yönetmen Ken Loach‘un The Independent‘ta konuyla ilgili yayınladığı yazıya cevaben, grubun bu ikilemdeki yerini netleştirmeye yönelik birtakım açıklamalar yaptı:

“Bir ülkede çalıyor olmak, onun hükumetini desteklemek demek değildir. İsrail’de 20 seneden fazladır sahne aldık, bir sürü hükumet geldi geçti, kimileri diğerlerine göre daha liberaldi. Tıpkı Amerika’daki gibi. Tıpkı Trump gibi, Netanyahu’yu da desteklemiyoruz, ama yine de Amerika’da sahne alıyoruz. Müzik, sanat ve akademik dünya, yeni duvarlar inşa etmek değil, onları aşmayı amaçlar, açık fikirli olmayı, ortak bir insancıllığı, diyaloğu ve ifade özgürlüğünü destekler. Umarım bu yeterince açıklayıcı olmuştur Ken.”