3

0 yılı aşan bir topluluk var önümüzde. Radiohead hala ilk günkü gibi bir sandalye çekip karşımıza oturmayı ve kendi diliyle bildiklerini, gördüklerini ve hissettiklerini bize anlatmaya devam ediyor. 9. albümünü geçtiğimiz hafta cebimize şıkıştıran Radiohead, 6 kez İngiltere’de 1 numara olmayı başardı.

Müzik dünyasında çizgisini bozmadan devam etmenin devri çoktan bitti. Zamanında derin çentikler adam kült gruplar saygıyı sonuna kadar hak ediyor. Fakat ormanın derinliklerine dalmayan ve kaybolup kendi müzikleriyle yeniden doğmayanlar için şimdilerde bunu söylemek oldukça zor. Çünkü gerçek zamansızlık popüler olmakla kazanılan bir şey değil, ölümsüz olmak için dert edinmek ve gerçekten anlatmak istediklerini dışa vurmak gerek. Nitekim Radiohead, bir kez daha bunu yaptı ve neden zamansız bir müzik grubu olduğunu tekrardan kanıtladı.

Geriye dönüp baktığımızda İngilitere’de bir numaraya çıkan ‘OK Computer‘, ‘Kid A‘, ‘Amnesiac‘, ‘Hail to the Thief‘ ve ‘In Rainbows‘ın albümlerinin yanına Radiohead, ‘A Moon Shaped Pool‘u da eklemiş oldu. Grubun prodüktörü Nigel Godrich, Twitter’dan yaptığı açıklamada bu albümü yapmanın kendisi için çok yoğun bir tecrübe olduğunu, çünkü çalışmalar sırasında babasını kaybettiğini söylüyor. Bu yüzden ruhunun büyük bir bölümünün iyi anlamda bu albümde yaşadığını ve içlerindeki sonsuz sevgiden dolayı Radiohead’deki kardeşlerine minnettar olduğunu açıklıyor. Godrich son olarak onları tekrar dinlediğim için çok mutluyum diyerek albümdeki yoğun hisler hakkında bizlere ipucular veriyor.

Ne diyelim daha bir çok Radiohead albümü dinleyebilmek dileğiyle!