198o’lerde  aşkını ‘Deanna’ diye çığlıklar atarak anlatan Nick Cave zaman geçtikçe törpüleniyor mu dersiniz ? Push The Sky Away grubun  ilk duruluşu olmadığından  albümü kuzuların sessizliği olarak ele almak şimdilik daha doğru gözüküyor. En son hard rock havası estirdiği  Dig  Lazarus Dig !!! (2008)  albümünden sonra  Push The Sky Away (2013) albümleriyle Nick Cave  the Bad Seeds  1984’te ilk çıkış yaptıkları  ‘Avalanche’ isimli şarkının söz yazarı Leonard Cohen’in sesine ve vurgusuna yakın müziklerle  karşımıza çıkıyorlar. Nick Cave’in  çok küçük yaştan beri Leonard Cohen hayranı olduğunu gerçeği de bu durumu oldukça destekliyor doğrusu.  

Abathoir Blues/The Lyre Of Orpheus albüm kayıtlarında gruptan ayrılan Blixa Bargeld’dan sonra grubun kurulmasında Nick Cave’in ilk öncü yol arkadaşı Mick Harvey’i de bu albüm kayıtlarında kaybetmiş bulunuyoruz.

Acaba albümdeki kuzuların sessizliği tavrının sebebi bu mudur? Nick Cave’in alkol ve uyuşturucu tedavisi gördükten sonra piyanosunun vurgusuyla çıkarttığı No More Shall We Part (2001) albümlerinde  tercih ettikleri durgunluk,romantik bir platform üzerine kurulmuşken, Push The Sky Away (2013)  romantiklikten ziyade  daha çok chill-out arka planlı ve Enya şarkılarındaki taze ve sakin ruhani dokunuşlara sahip melodileri içeren, şarkı sözleriyle ele aldığımızda trip-hop örneklerinden Portishead kıvamındaki durgunluk-depresiflik arası bir albüm çalışması olarak gözüküyor.

Bu arada yeni şarkı sözlerimizin ara ara  Nick Cave’in günlüklerinden kopma derleme birer hediye olduğunu da unutmayalım!  Ve tabi bu şarkı sözlerine ilham kaynağı olarak  da kendi yatak odalarının sergilendiği albüm kapağında nü duruşun estetikliğini ve albümün  tarzının yumuşaklığını vurgulayan, Nick Cave’in eşi manken Susie Bick’i de atlamamak gerek.

Albüm’ün ik single’ı olan ”We No Who U R”  isimli parça gerek şarkı sözleriyle gerek melodisiyle albüme genel bir bakış olarak piyasaya çıkmadan önce internet üzerinden kulaklara çalınmaya başlandı. Hatta şarkıyla beraber yayımlanan videoda kullanılan  parşomen kağıt üzerindeki yazı tekniği bloglarda  çeşitleri yazılara arka plan oluşturmak üzere gençlik tarafından tutuldu.

Albümdeki’ parçalardan  ”Water’s Edge” bir öyküyü anlatırken  ” Wide Lovely Eyes ” adlı parça ise şarkı sözleriyle gerek melodisiyle adeta şiirsel bir şarkı. Geçen hafta yayımlanan yönetmenliğini  John Hillcoat’un üstlendiği ve Ray Winstone’un boy gösterdiği ‘Jubilee Street’ isimli parçaya  çekilen kısa film tadındaki klip de şarkı sözleriyle de bir hikayeyi anlatıyor. Önceki albümlerindeki  asabi ve sabırsız yapıdaki şarkılardan ziyade bu albümde baz alınan naturalist  tavır  Nick Cave’in ilahi ses tonlarıyla birleşince genel olarak albüm teşvik etmekten ziyade olup bitmişlik, hazmetmişliğin ardından gelen huzura sahip bir sanat çalışması olarak müzikseverlere sunuluyor. Albüm şarkılarına Nick Cave ‘in kendi yorumu ise ‘ old dog new tricks’  şeklinde..