C

hris Hannah ve Jordy Samolesky tarafından kurulan Kanadalı punk rock grubu Propagandhi*, on kaplan gücündeki yeni şarkıları “Failed Imagineer” ile sahnelere geri dönüşünü kutluyor. 

Beş yılın ardından geçen ay “Victory Lap” adlı teklileriyle ilk kurşunu atarak savaş alanına giriş yapan müzisyenler, şimdi de “Failed Imagineer” adlı yeni şarkılarıyla yoluna devam ediyor. Grubun adını ve tarzını ortaya koyan agresifliklerini yeni şarkılarında da baskın olarak görmek mümkün. Şarkının sözlerine baktığınızda ise gazilerin taşıdıkları savaş yaralarından bahsedildiğini görmek mümkün.

Son zamanlarda grubun üyelerinden Todd Kowalski ile yapılan bir röportajda; artık grupların eskisi kadar duyarlı olmadığını, küçük Hintli çocuklar tarafından yapılan tişörtleri umursamadan üzerlerine geçirip büyük şirketlerin düzenlediği festivallere gidip para kazanmak derdinde oldukları için çok düş kırıklığına uğradıklarını dile getiriyor. Grubun bundan sonraki şarkılarında bu düş kırıklığına potansiyel öfkelerini ekleyerek karşımıza çıkması muhtemel.

Şimdiyse filmlerde olduğu gibi liseli gençlerin bir grup kurup aralarından birinin garajında buluşarak prova yaptıklarını anımsatan videolarını ve en yeni müziklerini dinlemek üzere sizleri aşağıya alalım.

*: “Propagandhi”, hem Fun-da-mentalist grubunun üyesi Aki Nawazi’nin kullandığı bir kelime olup hem de içinde “Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikâdımın son maddesidir” diyen bağımsızlık önderi Gandhi’nin adının geçmesine rağmen Gandhi’nin felsefesine zıt; vahşiliğini ve saldırganlığını gösteren bu anarşist punk müziği yapan müzisyenleri temsil eden sözcüktür.